Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie

Porąb i spal to tytuł książki norweskiego dziennikarza, Larsa Myttinga. Przeczytaj ją koniecznie. Ale w żadnym wypadku nie bierz tytułu zbyt dosłownie. Ile kalorii potrzebuje dziennie norweski drwal? Kiedy przypada najlepszy czas na wycinkę drewna na opał? Co się wydarzy, jeśli wjedziesz pomiędzy kozę, a ogrzewającą się przy niej ciężarną kobietę? Kto robi lepsze pilarki spalinowe: Stihl, czy Husqvarna? Nawet jeśli sięgniesz po tę książkę z czystej ciekawości, musisz wiedzieć, że podjąłeś słuszną decyzję.  Także wtedy, gdy nigdy w życiu nie byłeś w lesie.

dav

Norwegia to kraj, po której jeżdżą auta marki Tesla, przez większość roku jest zimno, a na dalekiej północy dzieją się takie rzeczy, że autorzy skandynawskich kryminałów mają robotę na najbliższą dekadę. Ale Norwegia to także zupełnie inny, od naszego, styl życia. I niezwykle ważna tradycja, która mimo lat, nadal jest bardzo silna – jeśli nie zorganizujesz sobie na zimę drewna, może być z Tobą kiepsko. A mróz będzie trzymał dłużej, niż zakładałeś, a pod domem nie masz odpowiednio dużej sterty drewna, możesz śmiało żegnać się ze światem. To właśnie o tym jest ta książka – o tym, jak ludzie czerpią z natury, jak przez okrągły rok muszą dbać o spokojną zimę.

dav

Podtytuł książki – „Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” jest być może trochę mylący. Nie jest to poradnik dla początkującego stolarza, ani majsterkowicza. Ani dla cieśli. Ani nawet studentów „drewnianych” kierunków. To książka dla całej reszty. Nawet tych, którzy w domu nie mają kominka.

Jeśli będąc w księgarni zerkniesz na okładkę i dowiesz się jak wielkim bestsellerem jest ta pozycja, możesz mieć wrażenie, że to jakaś prosta opowieść dla hipsterów, którzy z pasją maczają swoje długie brody w kubku kawy ze Starbucksa.  Kto normalny kupuje książkę o rąbaniu drewna? Tymczasem, „Porąb i spal (…)” to obowiązkowa lektura dla wszystkich ciekawych świata. Szczególnie tego północnego. Jest doskonała do poduszki, ale jeśli zdecydujesz się czytać ją przed snem, od razu pogódź się z tym, że nazajutrz zaśpisz do pracy. To nie jest literatura, jaką można po jednym rozdziale odłożyć na półkę. Trzeba połknąć ją za jednym podejściem – jak suplement diety.

dav

O książce:

Tytuł:  Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Autor:  Mytting Lars
Przekład z języka norweskiego : Witold Biliński
Wydawnictwo: Smak Słowa | AGORA
Cena: 39,99 zł
ISBN 978-83-64846-40-3

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram