Jaką grubościówkę wybrać, czyli DeWalt vs Metabo

Jaką grubościówkę wybrać? To pytanie, które pojawia się w głowach hobbystów wyjątkowo często. Dzisiaj postaram się na nie odpowiedzieć, porównując DeWalt DW733 i Metabo DH330.

To będzie recenzja, czy laurka?

Dużo czasu zajęło mi znalezienie DeWalta, którego mógłbym wykorzystać w testach. Mam już swoją grubościówkę, mam też wyrówniarko-grubościówkę, więc kupno kolejnej za prawie 3 000 pln to był absurd. Ponieważ używam DH330, od samego początku postanowiłem odłożyć na bok wszystkie moje sympatie i uprzedzenia, zapomnieć o wadach maszyny i zaletach, które sygnalizowali użytkownicy DeWalta. Materiału zebrało się naprawdę sporo, więc postanowiłem podzielić go na kilka wpisów. Zaczynam od opisu obu maszyn, a później przyjdzie czas na testy praktyczne i moje wrażenia po pracy na oby maszynach. Zaczynamy?

Grubościówka do drewna-must have?

Przygoda ze stolarstwem zawsze oznacza wydatki. Bo z hobby jest jak z tym powiedzeniem o jedzeniu i apetycie. Im więcej czasu poświęcasz na drewno, tym większy czujesz niedosyt. Wiedzy, czasami umiejętności, ale przede wszystkim sprzętu. I nadchodzi taki czas, że zastanawiasz się nad rozbudową warsztatu o kolejne narzędzia. A kolejnym etapem wtajemniczenia bywa często grubościówka. Obok pilarki, wkrętarki i szlifierki to jedno z podstawowych narzędzi do obróbki drewna. Tutaj pojawia się jednak kolejne pytanie: jaka grubościówka ma to być?

dh330 vs dw733

Po co komu grubościówka? Do drewna!

Podczas budowania mebli, zabawek czy też konstrukcji, często zachodzi potrzeba przygotowania materiału o określonych wymiarach. Oprócz typowych elementów konstrukcyjnych sprzedawanych przez tartaki i w odróżnieniu od USA, to, co sprzedają markety, nie jest jakoś specjalnie standaryzowane. Możemy kupić deskę, tzw. calówkę (czyli deskę o grubości 25mm), ale asortyment marketów budowlanych często jest dość przypadkowy. Grubościówka jest więc naszą przepustką do niezależności. No dobra, pozornej, bo ona nie wyprodukuje deski. Ale przygotuje ją na wymiar, albo doprowadzi do użyteczności (np. deski rozbiórkowe).

DeWalt czy Metabo, czyli starcie gigantów.

Na naszym rodzimym podwórku widać pewne sympatie. Nawet nie tyle wobec samych marek, co określonych narzędzi danego rodzaju. Jeśli ktoś więc zapyta, jaką frezarkę wybrać do warsztatu stolarskiego, usłyszy, że Festoola. Wkrętarka? tutaj jest więcej typów. Szlifirka do drewna? Podobnie. A co z grubościówką? Przez bardzo dlugi czas, na rynku były dostępne zasadniczo dwie lub trzy maszyny. Różniły się ceną i parametrami. Jedna była tańsza, druga miała lepsze parametry. Trzecia była wyraźnie droższa. A tańszych, wartych uwagi, nie było wcale. Teraz, kiedy ta „lepsza” potaniała, zrobiło się zamieszanie.

DW733 czy DH330?

Te dwie maszyny, obecne na rynku od wielu lat, to Metabo DH330 i DeWalt DW733. Obie konstrukcje to klasyczne „wyżymaczki”, czyli maszyny, do których wkładamy materiał. Zupełnie jak do tego sympatycznego urządzenia, jakie pamiętają jeszcze dzisiejsi 40-to latkowie, których rodzice mieli w domu pralkę „Franię”. Grubościówka jest wyposażona w blat, dwa wałki (odbiorczy i zdawczy) oraz wał strugający z zamontowanymi nożami. Deska wciągana przez pierwszy wałek jest prowadzona pod wirujące noże, które (ustawione na odpowiednią wysokość) strugają nadmiar materiału. Na tym kończą się proste rzeczy i przychodzi czas na najważniejsze: którą wybrać? Jak wypada pojedynek Metabo czy DeWalt?

dh330 vs dw733

Metabo czy DeWalt – parametry

Zacznijmy od podobieństw. Obie maszyny napędza silnik komutatorowy. W obu modelach wymiar nastawiamy ręcznie, za pomocą pokrętła umieszczonego w górnej części obudowy. Wysokość odczytujemy ze skali. Zarówno Dewalt DW733 jak i Metabo DH330 mają dwunożowe wały. Obie grubościówki są zasilane napięciem jednofazowym. Obie są podobnie głośne. DeWalt DW733 ma silnik o mocy 1800W, który na wyjściu daje nam 1kW. Metabo DH330: 1800W mocy pobieranej (producent nie podaje użytecznej). I zasadniczo na tym kończą się podobieństwa. Dh330 może strugać szerszy materiał (330 mm), DW733 ustępuje mu o kilka cm. Do żółtej grubościówki włożymy materiał szeroki na max 317 mm. Różnice w maksymalnej wielkości zbioru sięgają 50% na korzyść Metabo. DH330 może strugać maksymalnie 3 mm na raz, Dw733 – 2 mm.

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram