Materiały dla majsterkowiczów, czyli książki… lub czasopisma

Kto z Was pamięta jeszcze Składnice Harcerskie? Fajne to były czasy, prawda? Nieśmiertelne Celmy z nowatorskimi przystawkami i przemycany z Niemiec, w podwójnej podłodze Trabanta, Black&Decker… Pomimo, że miło się je wspomina, mamy już te czasy za sobą.
Dzisiaj, zupełnie inaczej niż wtedy, mamy w nadmiarze – i narzędzi i wiedzy. Hipermarkety budowlane, w których kupimy praktycznie wszystko i internet, skąd możemy czerpać garściami. Pan Fleks uważa jednak, że każdy szanujący się majsterkowicz powinien mieć w swojej biblioteczce przynajmniej jedną książkę Adama Słodowego 😉 Przyjemnie poczytać o żaluzjach robionych z papieru introligatorskiego i prawidłowym wbijaniu gwoździ.

Dzisiejszy rynek wydawniczy obfituje w ciekawe tytuły – zarówno książkowe, jak i wydawane cyklicznie. Spośród przynajmniej kilkudziesięciu czasopism o remontowaniu, majsterkowaniu i upiększaniu domu, Pan Fleks poleca kilka wartych szczególnej uwagi. 

  • Murator (wydawca Murator S.A.) – obecne na rynku od 26 lat. Nie znajdziemy tutaj projektów dla majsterkowiczów, natomiast jest to kopalnia wiedzy na temat budownictwa, poszczególnych technologii. W piśmie znajdziemy opinie ekspertów oraz – niestety – całe tony reklam. Czasopismo ukazuje się raz w miesiącu, kosztuje 9,90 PLN
  • Budujemy Dom (wydawca AVT-Korporacja Sp. z o.o.) – bardzo solidna dawka wiedzy nt. budowania i dekorowania. Dodatkowo świeże informacje z rynku budowlanego, informacje o nowościach. Bardzo dobry dział obalający internetowe mity na tematy związane z budowanie domu. Sporo reklam i tekstów sponsorowanych. Czasopismo ukazuje się 9 razy w roku (trzy numery podwójne). Cena 9,95 PLN.
  • Majster (wydawca Prószyński Media) – Interesujące projekty, w dużej części przedruki z niemieckiego odpowiednika, przez co często trzeba szukać alternatywy dla konkretnych materiałów na rodzimym rynku (bardzo dobre projekty, gdzie materiałem jest MDF – u nas (poza nielicznymi wyjątkami) trudno osiągalny w sprzedaży detalicznej). Ukazuje się raz w miesiącu, cena to 4,90 PLN.
  • Murator Poradnik Zrób to sam (wydawca Murator S.A.) – szkoda, że ukazuje się jedynie 4 razy w roku. Stanowi uzupełnienie oferty wydawniczej Muratora, w odróżnieniu od „dużego” Muratora, znajdziemy tutaj sporo „know-how” (jak postawić ściankę działową, jak uzupełnić ubytki w ścianach, jak wymienić cieknącą uszczelkę, etc.). Cena 3,99 PLN.
Praktycznie każdy z tytułów możemy zaprenumerować z drobnym bonusem (gratisowe numeru lub jako dodatek do większego tytułu). Większość wydawnictw (oprócz Prószyńskiego) posiada także swoje forum internetowe. Czasopisma godne polecenia, należy jednak uważać na artykuły sponsorowane, niekiedy po ilości reklam całostronicowych możemy intuicyjnie określić ilość testów narzędzi danego producenta w konkretnym numerze 😉

Miłej lektury!
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram