Makita! Do ogrodu!, czyli akumulatorowe kosiarki DLM538 i DLM539

Akumulatorowe kosiarki do trawy są równie popularne, co grillowanie podczas majówki.

Jeśli jednak na twojej liście priorytetów wybór kosiarki umieściłeś pod beztroskim smażeniem karkówki, to nadal nic straconego. Bo wybór kosiarki do trawy może okazać się znacznie łatwiejszy, niż odpowiednie wysmażenie steka. Sprawdź więc, co w temacie akumulatorowych kosiarek ma do powiedzenia Makita.

Makita – elektronarzędzia (także) do ogrodu

Tego japońskiego producenta nie trzeba nikomu przedstawiać. Chyba, że jakimś cudem, zdarzyła ci się w ciągu ostatnich paru dziesięcioleci nieplanowana hibernacja. Musiałaby jednak trwać tak od połowy minionego wieku. Bo elektronarzędzia Makity zajmują honorowe miejsca w dziesiątkach tysięcy warsztatów, pracowni, fabryk, ale też przydomowych pracowni od wielu lat. Od kilku dekad stoją za tymi mniej i bardziej spektakularnymi konstrukcjami, meblami, remontami i renowacjami. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że już jakiś czas temu Makita uruchomiła swój program narzędzi ogrodowych. Nożyce do żywopłotów, kosy i podkaszarki, ale także wertykulatory i piły łańcuchowe. No i oczywiście kosiarki do trawy. Bo kosiarka do trawy dla początkującego ogrodnika, jest tak samo oczywistym wyborem, co wiertarko wkrętarka w warsztacie majsterkowicza. Wątpliwości związane z tym, jaką kosiarkę wybrać, nie są niczym dziwnym. W końcu zarówno modeli jak i producentów jest całkiem sporo. Sama kosiarka – chociaż dość prosta – może mieć przydatne funkcje, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru modelu idealnego. Zacznijmy zatem od początku…

 

https://domitech.pl/product-pol-23036-Kosiarka-Makita-DLM538CT2.html

Spalinowa czy akumulatorowa kosiarka do trawy

Technologia akumulatora litowo-jonowego jest dzisiaj tak popularna i tak dobrze rozwinięta, że chyba mało kto zastanawia się nad wyborem: kosiarka spalinowa, czy elektryczna. Bo kosiarka  Makita ma zdecydowaną przewagę nad spalinową przynajmniej w kilku obszarach. Do pracy nie potrzebuje paliwa, łatwiej ją spakować – nawet do niewielkiego auta. Przedsezonowy przegląd ogranicza się tak naprawdę do sprawdzenia noża i… naładowania akumulatora. Żadnego babrania się z wymianą oleju, świecy, czy filtra. Zero regulowania gaźników, sprawdzania kompresji czy innych czarów. Ogromną zaletą kosiarek akumulatorowych jest także ich wpływ na środowisko – akumulatorowe nie hałasują, nie generują spalin. Same plusy!

Co powinna mieć akumulatorowa kosiarka do trawy?

Czym kieruje się statystyczny posiadacz ogrodu, wybierając kosiarkę do trawy? Gdyby tak pokusić się o jakąś listę, z pewnością ważne przy wyborze są: szerokość koszenia, maksymalna i minimalna wysokość koszenia, rodzaj regulacji, dodatkowe funkcje (np. mulczowanie), ogólna wygoda użytkowania i niezawodność. Dobrze też, jeśli nasze nowe narzędzie będzie miało pojemny akumulator i szybką ładowarkę. A co z wydajnością? Ile można skosić na jednym ładowaniu? Ten parametr będzie miał zupełnie inne znaczenie dla kogoś, kto kupuje kosiarkę do pielęgnacji przydomowego ogródka. A zupełnie inne dla właściciela kilkusetmetrowego trawnika. Warto więc przyjąć podczas poszukiwań kosiarki, że 400-500m2 to powinno być absolutnie minimum.

Kosiarki do trawy Makita: DLM538 / DLM 539

DLM538 i DLM539 to kompaktowe kosiarki japońskiego producenta. Sporo je łączy, ale jest także jedna zasadnicza różnica. DLM539 to kosiarka samobieżna, czyli wyposażona w napęd. Zarówno DLM538, jak i DLM 539 mają funkcję cięcia, zbierania i mulczowania trawy. Po mulczowaniu nie trzeba zbierać trawy, więc odpada także konieczność jej kompostowania, czy przechowywania. Rozdrobnione resztki są dla trawnika naturalnym nawozem. Jeśli ktoś, z jakichś powodów, nie jest fanem mulczowania, do obu modeli producent przewidział pojemny kosz na trawę – do dyspozycji mamy całe 70 litrów. Oba modele koszą na nieco ponad pół metra. Taki zakres sprawia, że obsługa nawet większego trawnika będzie szybsza i wygodniejsza. Regulacja wysokości koszenia w obu maszynach jest centralna, w DLM538 odbywa się w 8, a w modelu 539 – w 10 stopniach. Kosiarka akumulatorowa Makita DLM538 i DLM539 możemy kosić od 2 do 10 centymetrów. To istotne, szczególnie wiosną, kiedy trawę powinniśmy skracać nie więcej, niż o połowę. Na wygodę obsługi wpływ mają także duże koła – 18 cm z przodu i 23 cm z tyłu.

 

https://domitech.pl/product-pol-23038-Kosiarka-Makita-DLM539CT2.html

Którą kosiarkę Makity wybrać?

DLM538 i DLM539 to całkiem fajnie wycenione kosiarki Makity. Parametry, na papierze wyglądają bardzo podobnie. Wyposażenie również. Oba modele koszą, zbierają, albo mulczują trawę. Oba mają elektronikę, które dobiera obroty do wysokości trawy. Jeśli jest niższa, silnik będzie obracał nóż wolnej – oszczędzamy dzięki temu energię akumulatora, a kosiarka pracuje ciszej. Podstawowa różnica to napęd w modelu DLM539. Jeśli zatem szukasz pomocnika do niewielkiego ogrodu – śmiało wybierz model DLM538. Jeśli koszenia jest więcej, wygodniejsza będzie wersja z napędem. Według Makity, obie kosiarki powinny na jednym ładowaniu akumulatorów 18V, 6Ah skosić do 800m2 kwadratowych trawnika. W tym czasie można przygotować naprawdę solidny wsad do grilla.

Tekst powstał we współpracy z Domitech Bydgoszcz

 

 

 

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram