Stół do ogrodu – zrób to sam

Ja człowiek jest studentem, to jest fajnie. Zamiast porządnego grilla można sprawić sobie jednorazową tackę z żabki, a karkóweczkę i śląską zjeść siedząc na trawie.
Schody zaczynają się gdy dorastasz, zakładasz rodzinę i przez całe życie powtarzasz dzieciom, żeby nie siedziały na ziemi, bo dostaną wilka. Jeśli jesteś na tym etapie, masz swój dom, albo dzierżawisz od teściowej kawałek ogródka, spraw sobie stół, przy którym będziesz mógł usiąść z rodziną, albo znajomymi.

imgp2093

Materiały i projekt

Mój stół to prosta konstrukcja z drewna sosnowego. Blat jest okragły, ażurowy, a całość stoi na czterech nogach. Aby mebel był stabilny, nogi są spięte podwójnym krzyżakiem. Pracę zaczynamy od docięcia wszystkich potrzebnych elementów. W moim przypadku 8 węższych listew i 7 szerszych desek na wypełnienie stołu. Plus cztery nogi i krzyżak pod blat. Najwygodniej będzie użyć do tego celu ukośnicy, ale jeśli jesteś hardkorem i jej nie masz, albo mieszkasz w Bieszczadach w chacie bez prądu, powinieneś poradzić sobie bez niej. Będzie bardziej hipstersko.

Blat

Blat składa się z ramy i wypełnienia. Rama do 8 elementów, których krawędzie zacinam na 22,5 stopnia. Złożona da nam ośmiokąt, z którego będziemy później mogli wyciąć okrąg. Ja do wyrysowania koła użyłem skleconego naprędce cyrkla.

imgp2097

imgp2096
Po przycięciu elementów ramy wykonuję w nich podcięcie, w którym zamocuję wypełnienie. Wykorzystuję do tego celu pilarkę stołową.

imgp2071

imgp2072

imgp2073
Całość kleję – tutaj ważna uwaga – warto użyć do tego celu kleju D4. Przed przystąpieniem do klejenia wszystkie elementy warto zabezpieczyć, bo poliuretan okropnie brudzi.

imgp2078

imgp2080
Ramę stołu skręcam dodatkowo, używając do tego celu prostej przystawki do wykonywania otworów kieszeniowych.

imgp2075

imgp2077

Nogi i wzmocnienie

Nogi to 4 kawałki kantówki 40×40 mm. Mocuję je bezpośrednio do podwójnego krzyżaka, który stanowi wzmocnienie całej konstrukcji. Części łączę za pomocą wkrętów z nierdzewki i kleju.

imgp2081
imgp2101

imgp2103

imgp2098
Otwory po wkrętach zaślepiam bukowymi kołkami.

imgp2083

imgp2082

imgp2084
Całość szlifuję, krawędzie załamuję za pomocą frezu. Wszystkie elementy pokrywam preparatem, który ochroni drewno przed owadami i grzybami, a następnie lakieruję.

imgp2099

imgp2105

imgp2159

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram