DED7062, czyli szlifierka-bez

Narzędzia w warsztacie dzielą się na dwie kategorie – takie, którym kabel sieciowy pasuje i takie, które od zawsze powinny być od niego wolne. Szlifierka mimośrodowa – też czujesz, że kabel z wtyczką nie jest i nigdy nie był jej potrzebny? DED7062 go nie ma.

Zdalnie sterowane zabawki i piloty na kablu

Pamiętam bardzo dobrze moment, w którym dostałem swoją pierwszą w życiu, zdalnie sterowaną zabawkę – ale taką prawdziwą, ze sterownikiem radiowym. Bo w tamtych dawnych czasach objawieniem polskiej myśli techniczno-zabawkarskiej były też auta, którymi sterowało się pilotem… na kablu. Ja sam już tego nie pamiętam, ale widziałem kiedyś zdjęcia podobnego pilota do telewizora. Z jednej strony fajnie, bo można zmieniać kanały leżąc na tapczanie, ale z drugiej słabo, bo ktoś jednak może potknąć się o rozciągnięty drut. Musiało jednak upłynąć ponad 20 lat, gdy ponownie poczułem ten rodzaj dziecięcego zachwytu. Tyle, że teraz nie wzdychałem do auta. Teraz wzdychałem do szlifierki.

Autotomia szlifierek

Czy potrafisz sobie wyobrazić, że jedyną dostępną na rynku wiertarko-wkrętarką jest model sieciowy, na 230V? Pomimo, że takie też są w sprzedaży i znajdują nabywców, bo mają kilka zalet, to zdecydowanie częściej sięgamy po wersję z akumulatorem. Bo jest wygodniejszy, możemy zabrać go do warsztatu, piwnicy, na działkę, do garażu – i nie potrzebujemy tam gniazdka. Z uwagi na dostępne i korzystne cenowo technologie, niektóre narzędzia musiały jednak poczekać na swoją kolej nieco dłużej. Jedną z takich grup narzędzi były szlifierki, którym odrzucenie kabla zajęło bardzo dużo czasu.

Bez kabla można więcej

Myśląc o ewentualnych wadach narzędzi akumulatorowych często myślimy o akumulatorze – czy wystarczy nam na długo? Czy nie będzie spowalniał pracy? Takie wątpliwości byłyby na miejscu w czasach, gdy na topie była technologia Ni-Cd. Szlifierka mimośrodowa Dedry, DED7062 jest dowodem na to, że można zaprojektować sprzęt mądrze i w taki sposób, aby użytkownik nie odczuł, że pracuje narzędziem na baterie. Pierwszy krok do sukcesu, to zastosowanie odpowiedniego napędu – w DED7062 zastosowano silnik bezszczotkowy – ma wiele zalet, z których najważniejszymi wydają się być kompaktowy rozmiar, wyższa sprawność i niezawodność, dzięki wyeliminowaniu szczotek właśnie. W tym rodzaju silników obudowa może być znacznie bardziej szczelna, bo ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio przez nią. Szczelność w przypadku narzędzia do szlifowania to istotna sprawa, bo też przekłada się na żywotność.

ded7062

DED7062 – wady i zalety

Zasadniczo szlifierka mimośrodowa bez kabla zdaje się mieć same zalety – lekka, przy zastosowaniu fabrycznego filtra można nią pracować w różnych pozycjach, a szlifując duże albo trudnodostępne elementy nie musimy zastanawiać się jak przewrócić na bok ciężki mebel – bo szlifierką bez kabla dostaniemy się niemal wszędzie. Model Dedry tych zalet ma jeszcze więcej. Pomimo, że to małe, akumulatorowe narzędzie, producent wyposażył je w 3 prędkości pracy. Najniższy, I bieg, możemy wykorzystywać do polerowania – do pada, zamiast krążka ściernego możemy przyczepić gąbkę, albo filc i takim zestawem polerować zaolejowane lub zawoskowane meble. Biegi są w sumie 3, a na najwyższym prędkość to 11000 obrotów. Jedyną rzeczą, do której można się przyczepić, to system odsysania – na te chwilę pasuje do niej tylko dołączony do zestawu worek na pył.

ded7062

Dzięki ci, Panie, za akumulator systemowy!

Dzięki temu, że szlifierkę DEC7062 zasila akumulator systemowy, nie musimy wydawać fortuny, żeby kupić cały set z ładowarką i bateriami – wystarczy nam mniej, niż 200 złotych, żeby kupić samo body. Bateria zaś może pochodzić od jednego z innych członków rodziny SAS+ALL. Do wyboru są dwie pojemności: 2 i 4Ah. Już na podstawowym można sporo zrobić, a ten większy zmienia niepozorną szlifierkę w długodystansowca. Zresztą – nawet jeśli pracy macie na cały dzień, naładowanie akumulatora zajmuje tyle, ile zjedzenia obiadu. Z deserem. I teraz najlepsza zaleta tej maszynki – w odróżnieniu od jaszczurzego ogona, jej kabel już nigdy nie odrośnie.

 

ded7062

 

 

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram