Samouczek rzeźbiarski, czyli wstęp do rzemiosła
Co znajdziesz w artykule?
W czasach, kiedy „nauka” rzemiosła odbywa się w większość online, Samouczek Rzeźbiarski to zwrot ku tradycyjnej edukacji i kandydat na hit sprzedaży.
Citroen Cactus, Mielno i ciary na plecach.
Pomysł dziewczyn z ekipy Dluta.pl jest rewolucją – i to na kilku poziomach. Po pierwsze pozwala zaprzyjaźnić się adeptom stolarstwa z narzędziami ręcznymi, które od wielu lat są głównym i najważniejszym elementem oferty sklepu. Po drugie, Samouczek pozwala bezboleśnie zasmakować w czymś więcej, niż budowanie prostych konstrukcji z drewna. To trochę jak z jazdą samochodem – jakiś tam dreszcz emocji można poczuć jadąc Citroenem Cactusem przez Mielno. Ale włosy stają dęba dopiero wtedy, gdy zrobisz rundkę sportowo skonfigurowanym autem na torze. Tak samo jest z rzemiosłem – dreszczyk emocji wywołuje zbudowanie stołu (będzie stał prosto, czy krzywo?), ale stworzenie pierwszej rzeźby to już uczucie nieco innego rodzaju.
Czym jest samouczek rzeźbiarski?
Jak to zwykle bywa z pomysłami, które okazują się genialne, kluczem do sukcesu jest… prostota. Można oczywiście stworzyć plan budowy stolika kawowego w Sketchupie i wrzucić go do sieci. Ale jak nauczyć rzeźby? Kogoś, kto by tego chciał, ale ogranicza go brak narzędzi, albo przekonanie o kiepskich zdolnościach manualnych? To proste – trzeba dać mu zestaw narzędzi, materiał i szczegółową instrukcję. Samouczek składa się z kilku elementów – zestawy dłut, kawałka materiału i szczegółowej instrukcji w postaci ilustrowanej zdjęciami książeczki. Oprócz wskazówek którego dłuta użyć na kolejnym etapie pracy, książeczka zawiera także wzór przyszłej rzeźby, kalkę, a nawet arkusz papieru ściernego do wykończenia pracy.
Jak się nauczyć rzeźbić?
Pracę nad naszą pierwszą rzeźbą zaczynamy od przetransferowania wzoru na kawałek drewna. Używamy do tego kartki z rysunkiem przedmiotu i arkusza kalki. Następnie usuwamy niepotrzebne fragmenty drewna (piłę powinniśmy mieć swoją, nie ma jej w zestawie) i poszczególnymi dłutami zdejmujemy kolejne warstwy drewna. Rysunek z wzorem przyklejamy symetrycznie, po obu stronach materiału. Tak też pracujemy nad rzeźbą – najpierw jedna, potem druga strona. Wykończoną pracę dopieszczamy arkuszem papieru ściernego i voila! Gotowe.
Co można sobie wyrzeźbić?
Samouczki występują w tej chwili w 4 wzorach głównych i 3 dodatkowych. Możemy wybierać pomiędzy konikiem, żołnierzykiem, autem i miską. Możemy też wybrać zestaw z tańszymi dłutami Narexa, albo Kirchena. Jeśli dopiero zaczynamy tworzyć warsztat i kompletujemy narzędzia, do wyboru mamy opcję ze ściskami. Ceny samouczków zaczynają się od 56 złotych i kończą na 512 złotych. Możecie mi uwierzyć, że te 56 czy niecałe 200 złotych to będzie jedna z lepiej zainwestowanych kwot. Tylko uważajcie – rzeźba wciąga.