Jak przeżyć tydzień z żubrem – test latarki czołowej z funkcją zoom YT-08590

Gdybyś tak, zupełnie nagle, musiał odszukać zabłąkanego żubra, a w plecaku miałbyś jedynie latarkę czołową. To chciałbyś wiedzieć, czy się do tego nada, prawda?

IMGP0594

Większość testów wygląda mniej więcej tak: „Hejka, dostałem latarkę czołową i ją dla was sprawdzę. Zobaczymy jak daleko świeci oraz czy na jej widok pannom miękną kolana„. Fajnie, bo miło jest mieć zmiękczającą-damskie-kolana lampkę, ale zaraz. Dziewczyny wyrywa się teraz chyba na coś zupełnie innego, prawda? Przygotowałem dla was trochę inny test. Dostałem od YATO latarkę czołową YT-08590 – taką, którą zakłada się na głowę. Ale żeby podnieść nieco poprzeczkę i wynieść testy elektronarzędzi na inny poziom, wybrałem się z nią nad Białoruską granicę, bo tam mieszkają właśnie żubry. Postanowiłem przetestować ją w ekstremalnych warunkach. Oto wyniki.

Jak duży zasięg ma lampka?

Testy dowiodły, że zapalając lampkę na 38 kilometrze drogi numer 689, jej promień sięga aż do szlabanów. Czyli soczewka pozwala oświetlić około przynajmniej 100 metrów drogi przed nami. Czyli zapalając lampkę w Polsce, prawdopodobnie zobaczą ją Białorusini. To dobry wynik.

20150730_151944

Czy lampka jest dobrej jakości?

Tak, spasowanie plastików nie budzi zastrzeżeń. Jeśli niechcący upuścisz lampkę do garnka, w którym znajduje się ugotowany kalafior i młode ziemniaki ze zsiadłym mlekiem, wystarczy, że ją oczyścisz i będzie działała dalej.

20150730_203605

Czy lampka ma mocną diodę LED, czy nudną żarówkę?

Lampka jest wyposażona w kilkuwatową diodę LED. Ma także soczewkę. Podobną, jak w Audi A4 B8 po lifcie. Czyli lampka jest niemal tak dobra, jak Audi.

IMGP0601

IMGP0602

Czy latarka jest niezawodna?

Tak, można na niej polegać. Mój nóż Hultaforsa zardzewiał po przekrojeniu nim kilku pomidorów, a lampka była ze mną kilka razy w Puszczy i jest ok.

Czy latarka nadaje się do polowań na żubry?

Tak, sprawdza się doskonale. Z przodu ma wbudowaną soczewkę, która skupia światło. Możesz zauważyć żubra z dużej odległości. Żubr nie zajdzie cię od tyłu, bo lampka ma światełko także tam – zsynchronizowane z przednim LEDem, więc świeci ciągle albo miga jak przedni LED.

IMGP0591

Czy w ogóle można polować na żubry?

Niestety, nie. Podobno dawno temu pewna hrabina w chwili uniesienia upolowała jednorazowo 20 sztuk. Ale podobno miała także 13-ro dzieci, więc nic dziwnego, że musiała odreagować.

Czy mogę używać czołówki podczas remontów?

Tak, sprawdziłem jak latarka czołowa YATO oświetla chatę na białowieskiej wsi. Testy zakończyły się pozytywnie. Zobaczyłem wszystkie szczegóły złączy w deskach elewacyjnych. Więc jeśli masz chatę w Białowieży i chcesz ją remontować w nocy, użyj latarki czołowej.

Kilka pytań od Czytelników oraz wyniki testów:

Jestem pogranicznikiem. Często pod granice podjeżdża jakiś facet w fordzie. Podoba mi się ten ford. Chciałbym sprawdzić jaki to model i wersja wyposażenia. Mogę to zrobić z lampką?

Tak, lampka umożliwia podglądanie wersji wyposażenia forda, ale nie tylko. Na dodatek z kilku metrów.

20150730_210557

Ostatnio spacerując po Białowieży, zobaczyłem na ławce książkę. To była Katarzyna Bonda. Chciałem się upewnić, czy to najnowsza powieść „Okularnik”, której akcja toczy się w sąsiedniej Hajnówce. Czy lampka mi w tym pomoże?

Tak, lampka pozwala bezbłędnie odczytać tytuł książki nawet z odległości kilkunastu metrów.

20150730_210815

Po wczorajszej imprezie pamiętam, że pod którymś z drzew zostawiłem pół litra białoruskiej wódki i jedno piwo. Dzisiaj chciałbym je odnaleźć, ale niestety zapadł już zmrok. Czy mogę użyć do tego lampki? Czy się sprawdzi?

Tak, testy dowiodły, że lampka bezbłędnie wykrywa wódkę i alkohol, nawet pod drzewem i nawet w środku nocy.

20150730_213310

Na tym dużym parkingu w Białowieży jest knajpa. Wstąpiłem tam na placki ziemniaczane – jak się okazało, mrożone gotowce. Zasiedziałem się i wyszedłem gdy było już ciemno. Czy jest szansa, że spod tej knajpy zobaczę, o której odjeżdża Białowieski Express? 

Placki faktycznie są tam podłe. Ale rozkład zobaczysz, ze spokojem.

20150730_210215

Podsumowując. Latarka jest lekka, praktyczna dzięki funkcji zoom, możesz wykorzystać ją w domu, obejściu, zwiedzać Puszczę (niestety, tylko z przewodnikiem, więc w praktyce potrzebujesz dwóch lampek), a także całą Białowieżę. Przyda Ci się także, jeśli jesteś pogranicznikiem. Lampka kosztuje niecałe 35 złotych, jest wytrzymała i praktyczna. Kup ją sobie, nawet, jak nie wybierasz się na Wschód.

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram