Boże! Ciało! Czyli jak bezpiecznie pracować w warsztacie – krótki kurs BHP

Czy można pracować bez jednej ręki? Lub bez oka? A czy można żyć z pylicą, bądź rakiem płuc? 
Oczywiście – jest z pewnością wielu ludzi, którzy cierpią z powodu chorób lub niepełnosprawności. Ale czy warto wpędzać się w kłopoty na własne życzenie? Nie sądzę…

Śledzę uważnie kilka kanałów na YT, których gospodarzami są stolarze bądź majsterkowicze. Mniej lub bardziej zaawansowani jeśli chodzi o wiedzę, możliwości sprzętowe i jakość wykonywanych prac. To ludzie z Polski, ale także zza Oceanu, z Wysp i najdalszych zakątków Europy i świata. Niestety, większości z tych filmów – pomimo doskonałej jakości i sprawnego montażu – czegoś brakuje. A to kolega z Californi śmiga po warsztacie w sandałach, dźwigając jednocześnie drewniane kantówki „tu baj for inczes”. Innym razem młody adept sztuki stolarskiej pochyla się nad wyrówniarką w gustownej bluzie z kapturem, która wprawdzie szalenie efektownie wygląda w niebezpiecznej dzielnicy po zmroku, ale jednocześnie zwisają z niej dwa sznurki. Sznurki, które tylko czekają, aby liznąć wału maszyny i przerobić szanownego kolegę na mielonkę turystyczną.

Co Ty, ku..a, wiesz o BHP?
W każdym markecie budowlanym znajdziecie dział ze środkami ochrony osobistej. Kupicie tam buty, spodnie, bluzy, rękawice, okulary i jeszcze tysiące innych rzeczy. Jak często tam zaglądacie? Czy Wam także wydaje się, że jeśli wykonujecie od święta szafkę, bądź półkę, to Was problem wypadków przy pracy nie dotyczy? Ja także kiedyś tak myślałem… 
Niektóre maski sprawiają, że wyglądacie jak Darth Vader. Oprócz tego chronią drogi oddechowe przed toksycznymi pyłami i oparami.
Daleki jestem od przekonania, że mi samemu błędy się nie przytrafiają. Czasami zbyt często ufam rękawiczkom roboczym, czasami zbyt daleko odkładam ochronniki słuchu, innym razem zakładam do warsztatu zwykłe buty, bo wpadam tam dosłownie na pół godziny. Mimo wszystko nie zaliczyłem jeszcze nigdy spektakularnego wypadku przy pracy. Dlatego pomyślałem sobie, że warto podzielić się z Wami przemyśleniami na temat BHP. Zaplanowałem kilka wpisów na temat najważniejszych elementów bezpiecznej pracy w warsztacie. Jeśli są tematy, które interesują Was szczególnie mocno, dajcie mi o nich znać w komentarzach, bądź na fanpejdżu. Chciałbym, abyśmy wspólnie stworzyli elementarz warsztatowego BHP. 
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram