Jak ułożyć prosto płytki?

Kiedyś wykorzystywało się do tego celu zapałki. Dzisiaj zastąpił je plastik. Ale nawet najlepszy krzyżyk do ustalania szerokości fugi nie sprawi, że każda płytka będzie trzymała poziom. Co zrobić, żeby robić na poziomie?

Dinozaury, TV i świat za 100 lat

Pamiętacie dawne czasy (gdzieś pomiędzy dinozaurami, a kolorową telewizją), kiedy każdy w szkole miał taki sam elementarz? To mniej więcej wtedy, na lekcjach w szkole podstawowej czytaliśmy opowiastkę (wierszyk) o tym, jak będzie wyglądał świat za sto lat. Autor owego dzieła przewidział jakieś latające plecaki i inne cudowności techniki, ale nie wystarczyło mu wyobraźni na to, że za kilkadziesiąt lat każdy majsterkowicz będzie potrafił ułożyć prosto terakotę lub glazurę. Magia, co?

Dlaczego to się nie udaje?

Przy układaniu glazury lub terakoty problem jest właściwie jeden i wynika z tego, że wcześniej komuś się nie chciało. Majstrowi nie chciało się przypilnować robotnika, robotnikowi nie chciało się słuchać majstra, kierownikowi budowy nie chciało się kontrolować majstra – bo jak tu kontrolować własnego teścia. A, że budowało się dużo i szybko, to każdemu się chciało, żeby już iść do domu. I to właśnie z tego powodu, my, współcześni bohaterowie domów, majsterkowicze, klniemy ilekroć przychodzi czas na zmianę łazienki lub kuchni – poprzednie pokolenia majstrów, murarzy i innych specjalistów zostawiło nam spadek. W postaci dużych spadków właśnie. Oraz dziur. I kątów rozwartych.

Klucz do równej podłogi

Układając ceramikę na ścianach lub podłodze powinniśmy zadbać o dwie kluczowe sprawy – o równą i suchą posadzkę/ścianę. Jeśli budujemy dom, zazwyczaj zarówno jakość materiałów jak i wykonania możemy kontrolować na niemal każdym etapie – bo to my płacimy ekipom, bądź kierownikowi budowy. Nieco inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania od developera – tam oczywiście też mamy wpływ na jakość wykonania mieszkania, ale ogranicza się on do wskazania jakie poprawki należy wykonać przed odbiorem. Zresztą – kupując mieszkanie dzisiaj, mamy zdecydowanie łatwiej, niż nasi rodzice: posadzki zazwyczaj trzymają poziom, a kąty są bardzo bliskie kątowi prostemu.

Było fajnie, ale coś nie wyszło…

No dobrze – mamy zatem klucze do naszego M: partnerka naciska, żeby już się wprowadzać, fachowcy nadal za granicą, albo na zleceniach na tłuste metry, a że umiejętności nigdy nam nie brakowało – próbujemy sami. Czy do układania terakoty są potrzebne jakieś specjalne umiejętności? I tak i nie – grunt to spokój i… grunt. Jak zabrać się do układania ceramiki? Zaczynamy od przygotowania posadzki – powinna być odkurzona, pozbawiona luźnych fragmentów i porządnie zagruntowana. Nie podaję konkretnych sposobów, bo można je znaleźć na etykiecie preparatu. Kiedy mamy już wybrany klej – tutaj też wybór jest ogromny i uzależniony od tego, gdzie będziemy chcieli układać kafle.

Jak układać prosto kafle?

Wbrew pozorom największy kłopot w układaniu kafli zaczyna się wtedy, gdy są one małe – duża płytka, przy równomiernym nałożeniu kleju (przy dużych formatach najczęściej na posadzkę i płytkę) nie sprawia aż takich problemów. Ale przecież nie po to czytaliśmy w podstawówce wierszyki o przyszłości, żeby teraz nie skorzystać z dobrodziejstw technicznych nowinek – systemy poziomowania płytek, czyli coś, co sprawia, że mamy w nosie i majstra i posadzkarza. Dewelopera też.

System poziomowania płytek – co to takiego?

Ten system składa się zazwyczaj z dwóch elementów wykonanych z tworzywa. Jeden jest jednorazowy, drugi – można wykorzystać ponownie. Często jest to rodzaj ucha z podstawką – tę część umieszczamy pod płytką, w zależności od zaleceń po kilka na każdym boku i klin. I to właśnie ten klin prostuje całą płytkę – dociska ją lub unosi. Przy założeniu, że mamy do dyspozycji proste kafle, bez wad w postaci wypaczeń bądź wklęsłości, system poziomowania płytek pozwala nam utrzymać równą płaszczyznę na dowolnie dużej powierzchni. Czy taki system jest kosztowny? W sprzedaży znajdują się zestawy startowe zawierające oba elementy, a także osobno pakowane składniki systemu. Zestaw DED02P110 zawierający po 50 sztuk klipsów i klinów kosztuje mniej, niż 20 złotych. Taka ilość wystarczy na ułożenie …m2 płytek.



I co? Warto było ekscytować się w podstawówce perspektywą odrzutowych plecaków?

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram