Pilarka uniwersalna Graphite 59G824

Każdy, kto był harcerzem, zdaje sobie sprawę jak ważną rolę w życiu skauta odgrywa scyzoryk. Można nim wystrugać fujarkę (w przypadku załamania kariery w hufcu zawsze można zająć się wypasaniem owiec), przygotować kijki na ognisko, albo najzwyczajniej w świecie drażnić nim zastępowego. Majsterkowicz, który ma w miarę uniwersalne narzędzie, odczuwa podobny rodzaj satysfakcji. Czy uniwersalna pilarka może stać się dla nas tym, czym scyzoryk dla harcerza? 

Pretekstem do testu były – jak zwykle – odwiedziny u teściów. Garażowe półki na narzędzia i drobiazgi pamiętały jeszcze czasy cukru na kartki, więc zapadł na nie wyrok. Postanowiłem, że nową konstrukcję zbudujemy z płyt, ale wykorzystamy także elementy z litego drewna. Projekt pozwolił odkryć kilka niewątpliwych zalet maszyny i pokazał parę niedociągnięć. Zanim przejdziemy do recenzji, zobaczcie co mój teść ukrywa w garażu 😉 

Nie, to nie jest wnętrze lumpeksu w dniu zmiany towaru. To fragment garażu teścia…
Wykorzystywana w projekcie maszyna to Graphite 59G824. Jest to rodzaj obrabiarki, która może pełnić rolę ukośnicy i piły stolikowej. Wybór funkcji odbywa się poprzez odpowiednie ustawienie blatu, zamocowanego do podstawy na dwóch trzpieniach. Mamy zatem w pełni funkcjonalną ukośnicę z regulowanym blatem (cięcie pod różnymi kątami), a także piłę stolikową.
Konfiguracja – ukośnica…
przy tym ustawieniu możemy przecinać długie elementy w poprzek…
…a tutaj docinać, np. pasy płyty korzystając z bocznej prowadnicy.

Narzędzie dostarczane jest w dużym kartonie, spakowane po skandynawsku, czyli mamy taki trochę IKEA-style. Z założenia piła jest mobilna – może być wykorzystywana stacjonarnie, w warsztacie, ale również poza nim, np. na montażach. Projektanci wyposażyli ją w koła oraz demontowalne nogi.

Koła ułatwiają przemieszczanie złożonej maszyny…

… a do zastosowań stacjonarnych możemy zamontować nogi. Mają one także dodatkową regulację, aby wypoziomować całą maszynę.

Ukośnicę uruchamiamy standardowo – włącznikiem w rękojeści. Piłę stolikową specjalnym włącznikiem wyposażonym w „grzybek bezpieczeństwa”…

Aby uruchomić piłę trzeba podnieść klapkę i wdusić zielony przycisk. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, w podobnych włącznikach stosuje się „grzybek”, który wystarczy nacisnąć/puknąć/kopnąć, aby wyłączyć urządzenie.
Czas na kilka wrażeń z pracy piłą. Jest to model dedykowany majsterkowiczom, do mniej zaawansowanych prac. Sprawia wrażenie solidnej, blaty są wykonane z żeliwa, a cała konstrukcja jest zwarta. Jedyne zastrzeżenie można mieć do dokładności montażu – po rozpakowaniu okazało się bowiem, że prowadnica równoległa w pile stolikowej wymaga drobnej korekty (nie była ustawiona równolegle do tarczy). Można zrobić to samodzielnie, w zestawie dołączone są klucze. Pozostałe elementy pracują sprawnie, dokładność cięcia jest całkiem przyzwoita jak na tę klasę maszyn.
Dla kogo jest to maszyna? Z całą pewnością dla majsterkowiczów, którzy oczekują od narzędzia uniwersalności. Sprawdzi się przy wykonywaniu prostych mebli, regałów i innych – podobnych – projektów.

Blat ukośnicy z regulacją umożliwiającą cięcie pod różnymi kątami.

Przykładnica kątowa – w konfiguracji „piła stolikowa” także możemy docinać pod różnymi kątami.
Podziałka na blacie maszyny – ułatwia „złapanie” wymiaru.
Mechanizm odwracania stolika
Dodatkowy uchwyt do ukośnicy – tutaj przydałyby się nieco wytrzymalsze materiały 🙁
Czas na małe podsumowanie. Opisywany model można polecić każdemu, kto potrzebuję niedrogiego i uniwersalnego narzędzia. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie zagwarantuje dokładności takiej, jak piła za 4000 PLN, ale w zupełności poradzi sobie z typowymi zadaniami stawianymi przez majsterkowicza. Czy jest to maszyna bez wad? Oczywiście, że nie, Przydałyby się nieco dłuższe i szersze blaty, ale są to „wady” wynikające raczej z przeznaczenia maszyny. Podczas pracy nad regałami dla teścia nie ujawniły się cechy, które ją dyskwalifikują. Silnik dawał radę także większym przekrojom, seryjna tarcza pozwalała uzyskać dobre efekty. Oprócz wspomnianego problemy z niewyregulowaną culagą nic niepokojącego się nie wydarzyło. 
Dane techniczne ze strony producenta
Zalety: 
  • dwa w jednym – ukośnica i piła stolikowa
  • wystarczający zapas mocy
  • dokładność bardzo dobra jak na tę klasę maszyn
  • mobilność
  • solidne blaty

Wady:

  • kabel sieciowy twardnieje w niskich temperaturach 
  • zbyt delikatna konstrukcja uchwytu do mocowania materiału (w ukośnicy)
Ocena Pana Fleksa

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram