LeanCraft – spraw(dź) sobie sprytne narzędzia!

LeanCraft to marka, która udowadnia, że powrót do dobrych praktyk w tworzeniu narzędzi do trasowania wciąż jest możliwy.

LeanCraft – co to takiego?

Być może spotkaliście się już z narzędziami pomiarowymi i do trasowania marki LeanCraft. W internecie jest o nich głośno, ale to nie powinno dziwić. Bo narzędzia są unikatowe i przemyślane. Zanim przejdziemy do konkretów, zatrzymajmy się na chwilę przy samej marce. Stoją za nią ludzie, którzy znają rynek od poszewki. Marka powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na produkty, których brakuje na rynku — to idea stanowiąca core biznesu poznańskiej firmy.

leancraft

AliBaba i 40-tu aliexpresów

Rynek bardzo mocno nas rozpieścił – nie da się tego ukryć. Wiele lat temu doskwierał nam brak podstawowych narzędzi. Potem od ich nadmiaru bolała nas głowa. Jeszcze później zaczęliśmy zauważać, że to, co masowe, nie jest dobre. A teraz, po uzyskaniu dostępu do naszego rynku przez producentów z Dalekiego Wschodu nie ma praktycznie rzeczy, której nie moglibyśmy sobie zamówić za parę dolarów. Z jednej strony to fajnie, bo można mieć niemal wszystko, w maksymalnie kilka tygodni od zamówienia. Ale z drugiej, jednak to smutne, że przestaliśmy zwracać uwagę na proste i pomysłowe rozwiązania z naszego podwórka. Ale LeanCraft jest po to, żeby przywrócić porządek i wrócić go korzeni.

leancraft

Po co komu narzędzia ze sklejki?

Wśród użytkowników narzędzi można zaobserwować dwie wiodące filozofie:

  • Pracuję najlepszymi narzędziami, nawet kiedy zaczynam swoją przygodę z majsterkowaniem.
  • Na początek wystarczy mi cokolwiek.

Każda z tych praktyk jest łatwa do obrony, bo trudno dyskutować z preferencjami. Niestety, śladowe ilości łatwo dostępnych źródeł fachowej wiedzy sprawiają, że użytkownikom często „się wydaje”. Np. wydaje im się, że najdroższe jest najlepsze, albo że najlepsze jest to co, solidne, czyli toporne i ciężkie. Genezy tego drugiego tropu należy szukać w czasach, gdy jakość narzędzia sprawdzało się „na czuja” – jeśli wiertarka była ciężka, to była dobra. Jeśli było odwrotnie, pewnie miała w środku sam plastik. Co ma teraz zrobić użytkownik, który na chińskim portalu widzi liniał ze stali za kilka dolarów oraz kątownik ze sklejki, dostępny w polskim sklepie? Użytkownik ma wtedy ruszyć głową. Albo „wyłączyć tv i włączyć myślenie” – jak mawiają teraz przedstawiciele internetowych nurtów „anty”.

leancraft

Z czego bierze się dokładność narzędzi do trasowania?

Żeby poprawnie wykonać jakiś projekt, powinniśmy dokładnie wymierzyć i dociąć potrzebny materiał. I w tym miejscu dochodzimy do magicznego hasła „dokładnie”. Bo to jest tak – nawet najdokładniejszy przymiar czy kątownik na niewiele się nam zda, jeśli nie będziemy dysponowali sprzętem potrafiącym równie dokładnie go np. dociąć. Dokładność większości maszyn klasy DIY nie jest ta tyle perfekcyjna, żebyśmy zbudowali za ich pomocą prom kosmiczny. Może się okazać, że ten nasz super-hiper dokładny kątownik będzie porażką, bo wprawdzie wyznaczy nam idealny kąt prosty, ale już ukośnica zgubi kilka mm w trakcie cięcia. Narzędzia do trasowania powinny być oczywiście dokładne, ale pamiętajmy, że one stanowią jedynie połowę sukcesu.

leancraft

Stal vs sklejka – serio?

Tym, którzy z narzędziami LeanCraft spotkają się pierwszy raz, może się wydać, że pomysł użycia sklejki do stworzenia kątownika jest dość awangardowy. Pamiętajmy jednak, że w branży stolarskiej, nadal sporo narzędzi to narzędzia…z drewna. Wystarczy wspomnieć tu chociażby strugi. Tutaj nadal nawet te lepsze i droższe modele są drewniane. Podobnie, jak np. poziomice. Jeszcze parę dekad temu drewniana poziomica była czymś normalnym. Wraz z rozwojem technologii doszliśmy do punktu, w którym nawet tak precyzyjne narzędzie jak kątownik, możemy bardzo dokładnie wyciąć ze sklejki. I to wcale nie jest głupi pomysł. Bo da się to zrobić dokładnie i stosunkowo niedrogo.

leancraft

ASARI-5 i MITO-6

Narzędzia, które dostałem do zrecenzowania to kątownik traserski i kątownik do centrowania. Pierwszy z umożliwia trasowanie otworów i wyznaczanie linii cięcia, drugi – oprócz wyznaczania kątów pozwala wyznaczyć także środek materiału. Bez względu na jego kształt. Ich nazwy brzmią jak imiona bohaterów jakiegoś innego uniwersum. ASARI jest wykonany ze sklejki, podziałka jest grawerowana laserowo. MITO to połączenie sklejki i elastycznego tworzywa: z jednej strony na tyle stabilnego, by trasować, a z drugiej niezwykle elastycznego. Naniesiona miara jest trwała i praktycznie niezniszczalna – głębokość graweru jest na tyle duża, że dopiero mechaniczne uszkodzenie sprawi, że będzie nieczytelny. W codziennej pracy nie ma szans się zużyć. Co z dokładnością? Kąt 90 stopni to kąt prosty – nie można się do niczego przyczepić.

 

leancraft

leancraft

Dla kogo to narzędzia? Ile kosztują?

Trochę niezręcznie jest pisać, że jakieś narzędzie jest „dla wszystkich”. Ale w tym przypadku to nie będzie nadużycie. LeanCraft sprawdzi się zarówno w skrzynce zawodowca, jak i warsztacie majsterkowicza. ASARI-5 kosztuje 35 złotych, MITO-6 – 49 złotych. Narzędzia są produkowane w Polsce, otrzymujemy je zapakowane z karton z dołączoną instrukcją.

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram