DED7040, czyli niedroga wkrętarka SAS+ALL

DED7040 to narzędzie, które wybrałem na pierwszą prezentację sprzętu z linii SAS + ALL z pełną premedytacją. Zastanawiasz się dlaczego? No to czytaj dalej!

Narzędzia vs samochody

DED7040

Czas mija nieubłaganie, a w internetach wciąż burza – że jak tanie, to do niczego. Jak marki A lub B to słabe. Ale już C trochę lepsze. Okolice D to już wysoka półka, a gdzieś w pobliżu K to już narzędzia robią same. Taki mamy klimat. Co zrobisz? Nic nie zrobisz. No dobra – trochę jednak możesz. Możesz spróbować przeanalizować wady i zalety narzędzi na chłodno. Bo przecież jest całkowicie normalne, że samochód za 30 000 będzie gorzej wykończony od tego za 60 000. Ale temu za 60 będzie brakowało do tego za 110 tys. Natomiast każde z tych aut zdeklasuje coś, co kosztuje 240 tysięcy. Ale czy to znaczy, że to najtańsze auto nie przewiezie cię z punktu A do punktu B?

Komu potrzebne są niedrogie narzędzia?

Czasy mamy takie, że realizacja naszych narzędziowych marzeń zależy tak naprawdę od tego ile mamy pieniędzy… oraz czasu. Reglamentacja narzędzi przeszła już na szczęście do historii. Kiedyś, nawet jeśli można je było kupić, to ich wybór był mocno ograniczony. Tak źle, tak niedobrze. Dzisiaj internetowe portale i sklepy puchną od różnorodności sprzętu i jest to bardzo fajne – bo znajdziesz coś dla siebie zarówno wtedy, gdy potrzebujesz czegoś do sporadycznego użytku, jak i wówczas, gdy ma to być sprzęt do ciężkiej pracy.  Obok tej internetowej dyskusji na temat marek, które są złe, „bo tak”, równolegle toczy się druga – równie zacięta, czyli na temat tego…

DED7040

Czy amatorowi wypada mieć drogą wkrętarkę?

Tutaj też zdania są podzielone. Jedni mówią, że narzędzia ma na siebie zarabiać. Inni, że tanie narzędzia nie nadają się do pracy. Tych pierwszych nie przekonam – próbowałem kilka razy z marnym skutkiem. Ale dla tych drugich mam bardzo dobrą wiadomość – nie tylko cena narzędzia decyduje o tym, jak szybko odmówi posłuszeństwa. Ale to, do jakich prac zamierzasz go używać. Teraz już rozumiesz, dlaczego na pierwszą recenzję wybrałem najtańsze narzędzie z rodziny SAS + ALL?

Dedra DED7040 – dla kogo to sprzęt?

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka to tak naprawdę podstawowy sprzęt w warsztacie każdego majsterkowicza. Bez ukośnicy i szlifierki kątowej jakoś sobie poradzisz – są przecież piły ręczne. Ale perspektywa kilkugodzinnej pracy wkrętakiem jest tak samo przerażająca, jak wizja leczenia kanałowego górnej szóstki. Z moich obserwacji wynika, że to właśnie po wkrętarkę majsterkowicze sięgają najczęściej i to z jej wyborem mają najwięcej problemów. Raz, że to zazwyczaj pierwsze narzędzie, dwa, że często można spotkać opinię, że dobre wkrętarki zaczynają się od 800 pln. DED7040 to bardzo rozsądna propozycja dla kogoś, kto zaczyna przygodę z majsterkowaniem, ale także dla kogoś, kto potrzebuje drugiego, albo trzeciego narzędzia do drobnych prac w domu, na budowie, czy na działce.

DED7040

Wkrętarka? To jest moment!

Jak wypada Dedra DED7040 w praktyce? Postanowiłem użyć jej do typowych prac, w którymi każdy majsterkowicz ma do czynienia, czyli trochę powierciłem i trochę powkręcałem. Jak nam poszło? Jeśli chodzi o wiercenie, to żadnego problemu nie sprawiło wkrętarce wiercenie w drewnie iglastym, kolejno: wiertłem do drewna 16mm, wiertłem krętym 22mm, a także sednikiem 35mm. Niektóre z tych prac wykraczają poza normalne użytkowanie narzędzia, ale inne są już bardziej praktyczne – np. wiercenie pod puszki zawiasów. Należy pamiętać o tym, że wiercenie dużymi średnicami najlepiej wykonywać na I biegu, bo mamy do dyspozycji niższą prędkość, ale wyższy moment. Podobnie jest z wkręcaniem – testy zrobiłem na kilku średnicach i długościach wkrętów, a zatrzymałem się na rozmiarze 6x140mm – nie wiem na ile takich prac wystarczy akumulatora, ale miało to bardziej pokazać górną granicę możliwości tej małej wkrętarki, niż jej zdolność do udziału w morderczych testach.

DED7040

Wykonanie, wyposażenie, gwarancja

Każdy, kto szuka narzędzia, zwraca uwagę na kilka kryteriów, spośród których istotne wydają się być: wyposażenie, parametry, jakość wykonania, a także szanse na szybki serwis i dostęp do części zamiennych. DED7040 trzyma dobry poziom, bo po wyjęciu jej z pudełka tylko jeden element sugeruje, że to niedrogie narzędzie – jest to dwuczęściowych uchwyt. Co do jakości wykonania, spasowania elementów nie mam żadnych uwag – miękkie okładziny są na swoim miejscu, klej nie wypływa bokiem, odlewy są dobrze wykończone, a samo spasowanie idealne. Na wyposażeniu znajdziemy dodatkowy uchwyt do pasa, bo zgodnie z filozofią całej serii SAS + ALL, narzędzia dostępne są w najwygodniejszej formie, czyli jako samo body. Akumulator i ładowarkę kupimy osobno, albo w komplecie – jeśli taki zestaw przygotuje nam sprzedawca.

DED7040
DED7040
DED7040

Cena i gwarancja

Często jest tak, że w przypadku niedrogich modeli narzędzia gwarancja jest ograniczona do samego korpusu, albo wyklucza zastosowanie inne, niż lekkie prace domowe. SAS + ALL ma dwuletnią gwarancję, ale na wszelki wypadek zajrzałem do karty gwarancyjnej. Nie znalazłem wyłączenia spod niej akumulatora (ma także 2 lata gwarancji), a co ciekawsze, Dedra deklaruje, że jej sprzęt może być używany „w pracach remontowo-budowlanych, warsztatach naprawczych (…)”, a rodzaj dowodu zakupu (paragon lub fvat) nie wpływa w żaden sposób na długość gwarancji. Na koniec najlepsze – cena. Wkrętarkę DED7040 możemy kupić już za… niecałe  90 złotych. Oferty z popularnego serwisu aukcyjnego rozpoczynają się od 89 pln, a kończą w okolicach 350 (zestaw z ładowarką i dwoma akumulatorami 2Ah) lub 490 pln za ładowarkę i 2×4,0Ah. Sprzętu nie trzeba rejestrować, więc wydłużona gwarancja w żaden sposób nie jest wynagrodzeniem za nasze dane osobowe ?

Zalety i wady

Zacznę od pierwszych – narzędzie nie jest przesadnie ciężkie, sam korpus waży niecały kilogram, czyli nieco mnie, niż deklaruje to producent. Maksymalny moment wynosi 35Nm, co w zupełności wystarcza do 99% zastosowań. Z wkrętarką mogą pracować akumulatory 2 i 4Ah. Olbrzymim plusem jest także pełna, dwuletnia gwarancja, bez wyłączeń. Po stronie wad zapisałbym jedno, ale sam nie jestem do końca przekonany, czy to wada, czy raczej cecha wynikająca z ceny sprzętu – dwuczęściowy uchwyt. Jest zdecydowanie mniej wygodny, niż jednoczęściowy, ale wkrętarka kosztuje nawet mniej, niż 90 złotych, więc należy zaznaczyć, że w tej cenie to raczej standard. Ponadto Dedra zapowiedziała w rodzinie SAS + ALL maszynę z metalowych uchwytem i bezszczotkowym silnikiem, więc ostatecznie każdy zdecyduje czy woli niższą cenę, czy lepszy uchwyt.

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram