Zima idzie, czyli uszczelnianie okien

Okna drewniane, okna PCV, czterokomorowe, sześciokomorowe… Bez względu na budowę, materiały oraz markę, okna wymagają konserwacji. Kiedy natomiast czasy świetności mają już za sobą, powinniśmy pomyśleć o ich uszczelnieniu, tym bardziej, że zima zbliża się wielkimi krokami. Najprostszym sposobem ochrony przez zimnem jest zmniejszenie szczelin pomiędzy skrzydłem, a ramą, poprzez założenie specjalnych uszczelek. Dostaniemy je w każdym markecie budowlanym. Możemy wybierać pomiędzy różnymi profilami, a także materiałem, z jakiego są wykonane.
Rada Pana Fleksa: Jeśli nasze okna są bardzo zniszczone, uszczelnianie będzie jedynie doraźnym sposobem na ciepło w domu – nie unikniemy pewnie ich wymiany. Producenci uszczelek oferują jednak kilka różnych profili, które uzupełniają szpary o określonej wielkości. Potrzebnych informacji szukajmy na opakowaniu. Dla przykładu: uszczelka o profilu P skutecznie zamaskuje większe przerwy, uszczelka płaska – dużo mniejsze. 

Jak uszczelnić okno? To bardzo prosta praca. Możemy wykonać ja na dwa sposoby – skorzystać ze wspomnianych uszczelek, lub wyregulować okucia w sposób, jaki przewidział producent. Zacznijmy od uszczelek. Czego potrzebujemy? 
  • uszczelka 
  • nóż do tapet/nożyczki
  • odtłuszczacz do ram okiennych (może to być rozcieńczalnik uniwersalny lub benzyna ekstrakcyjna)
Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia ramy okiennej. Uszczelka ma specjalną warstwę kleju, więc powierzchnia powinna być dobrze odtłuszczona. Odmierzamy odpowiednie odcinki uszczelki, a następnie usuwamy taśmę ochronną i równomiernie przyciskamy do ramy. 

Od tego jak starannie przygotujemy podłoże zależeć będzie efekt naszej pracy.
Uszczelkę docinamy na odpowiedni wymiar i przyklejamy za pomocą warstwy samoprzylepnej.
Drugim sposobem na zwiększenie szczelności skrzydeł jest wyregulowanie okuć. Jak wyregulować okucia? Jest to czynność banalnie prosta, do jej wykonania potrzebujemy klucza z łbem imbusowym.

Rygle okien zamocowane są na mimośrodzie. Oznacza to, że nie obracają się osiowo, ale z lekkim „wychyleniem”. Regulując je możemy sprawić, że skrzydło okna będzie mniej lub bardziej dociągane do ramy.

Rada Pana Fleksa: Jeśli zdecydujemy się wyregulować okna na okuciach, pamiętajmy, aby każde z nich ustawić w tej samej pozycji. Jeśli o tym zapomnimy, rama okienna będzie z dociągana z różną siłą, co spowoduje wypaczenie ram.

Praca nie powinna zając nam więcej, niż 15-20 minut. Przed nadejściem mrozów i zimy powinniśmy także nasmarować okucia, aby łatwiej poruszały się w prowadnicach. Czym nasmarować okucia okienne? Zapraszam do lektury TIPa poniżej 😉

Rada Pana Fleksa: Do smarowania okuć możemy użyć jednego z preparatów dostępnych w każdym większym markecie budowlanym. Nie polecam WD-40, ponieważ zasadniczo jest to preparat wypierający wodę. Do okuć możemy użyć oleju maszynowego lub wazeliny technicznej, która nie odbarwi nam ram z PCV. Pan Fleks zdecydowanie odradza eksperymentowanie z olejami i tłuszczami spożywczymi – naturalne oleje mineralne dość szybko się utlenią i stracą swoje właściwości, a jeśli wytrwają do lata – mogą zjełczeć jak każdy naturalny tłuszcz.
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram