Zestaw kluczy nasadowych, czyli jak zostać zawodowym harcerzem

IMGP0443

Byłeś kiedyś harcerzem? Harcerstwo to takie hobby, które w dużej części polega na paradowaniu po lesie w mundurze przypominającym ubiór leśniczego, tropieniu niedźwiedzi, wiązaniu chusty i zdobywaniu nowych umiejętności. Każdy harcerz potrafi rozpalić ognisko i jest poniekąd takim rodzimy Bearem Gryllsem. I podobnie jak żaden harcerz nigdy nie wyjdzie do lasu bez noża, albo krzesiwa, tak samo ty nigdy nie powinieneś zapominać, że podstawą w twoim warsztacie jest zestaw kluczy z grzechotką.  Jeśli zatem nie zamierzasz wstępować do harcerskiej drużyny, kup sobie przynajmniej porządne klucze.

Gdyby chcieć policzyć na palcach potencjalne zastosowania dla kluczy, wypadałoby wykorzystać przynajmniej jedną dłoń teściowej. Bo twoich własnych palców raczej ci nie wystarczy. Ponieważ jednak bardzo ufam w twoją kreatywność, nie będę pisał gdzie ich użyjesz. Zamiast tego podpowiem ci, czym kierować się podczas zakupów.

IMGP0452

Klucz produkowane są ze specjalnych gatunków stali, która zapewnia im wytrzymałość i odpowiednią twardość. Standardem jest stal CrV – czyli chromowo-wanadowa. Chrome-Vanadium to nie jest, wbrew pozorom, nazwa leku na serce, ani także marka narzędzi. Więc warto to zapamiętać, aby uniknąć rozczarowania, że duża hurtownia narzędziowa ma sprzęt wyłącznie jednej marki. Klucze różnią się oczywiście wytrzymałością, a same zestawy zawartością. Producenci coraz chętniej proponują długoletnią gwarancję, ale uwaga – zanim wyślesz zniszczone narzędzia do serwisu, sprawdź, czy gwarancja obejmuje usterki powstałe wskutek nieprawidłowego użycia. Podstawą w warsztacie jest skrzynka, która zawiera przynajmniej dwie grzechotki (1/2 i 1/4 cala – to wielkość kwadratu) wraz z zestawem nasadek i przynajmniej jeden komplet kluczy płaskich lub płasko-oczkowych. Od jakości wykonania narzędzi będzie zależało chociażby to, jak długo będziesz mógł nimi pracować, zanim stracą wymiar nominalny.

IMGP0450

Producenci podają zazwyczaj na opakowaniu kilka podstawowych danych na temat swoich produktów. Jednym z parametrów jest ilość zębów grzechotki, co w prosty sposób przekłada się na kąt jednego „kliknięcia”. Im więcej zębów, a co za tym idzie, mniejszy kąt, tym bardziej uniwersalny klucz. Na co się to przekłada? Jeśli masz do odkręcenia śrubę położoną w mało dostępnym miejscu, większa ilość zębów grzechotki pozwoli ci odkręcić ją przy mniejszym wychyle klucza.

IMGP0441

Stalowa, czy kompozytowa? W sklepach znajdziesz przynajmniej dwa charakterystyczne sposoby wykańczania grzechotek. Stalowe (polerowane bądź matowe) i kompozytowe, czyli pokryte specjalnym tworzywem. Nie jest to jednak właściwość, która w znaczący sposób wpływa na funkcjonalność klucza.

Nasadki – 6 kątów, czy więcej? Pewnie zauważyłeś różnice w wyglądzie nasadek u różnych producentów. Najczęściej chodzi o ilość kątów, jakie ma nasadka. Standardowe, 6-cio kątne nasadki to klasyka. Ale za ich pomocą nie odkręcisz, np. śruby z torxem. Z kolej większa ilość kątów nasadki zwiększa jej uniwersalność, ale z uwagi na cieńszą ściankę, powoduje, że nasadka wytrzymuje mniejsze obciążenia. Współczesne samochody kryją w sobie mało uniwersalne rozwiązania, więc warto mieć pod ręką, np. 12-to kątne nasadki. Przekonałem się o tym dość boleśnie wymieniając w skodzie uszkodzony zamek, który był przymocowany torxem, właśnie.

IMGP0451

1/2, 1/4 czy 3/8 cala? W sklepach naprawdę jest w czym wybierać. Często zestawy są bardzo bogato wyposażone i zawierają 3 rozmiary grzechotki. Małą (1/4 cala), średnią (3/8 cala) i dużą (1/2 cala). Do prac przy rowerze, motocyklu lub samochodzie minimum to 3/8 cala, ale to jednak półcalówka jest bardziej optymalna. Możesz odkręcać takim kluczem nawet bardzo zapieczone śruby w rozmiarach powyżej 13. 1/4 cala nadaje się do precyzyjnych prac i mało obciążonych połączeń, w których wykorzystuje się rozmiary do 13-tki.

IMGP0449

Przegub Cardana, elastyczne przedłużki i inne. Fajnym dodatkiem do zestawów są różnego rodzaju przedłużki i przeguby. Jeśli już inwestujesz w większy zestaw kilkaset złotych, warto sprawdzić, czy będą w skrzynce. Elastyczna przedłużka sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach, a taki przegub Cardana tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na manipulowanie kluczem. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę są bity z kwadratowym mocowaniem. Swego czasu sporo się natrudziłem szukając zestawu z ampulową siódemką, bo właśnie taką śrubą przykręcony był zacisk w mojej Astrze. Co ciekawe, drugi samochód z podobnego rocznika miał już TORXy. Taka niemiecka fantazja. Dobrze mieć w walizce również przedłużone nasadki do świec – 16 i 21 mm. Na upartego odkręcisz świece zwykła nasadką, ale te specjalistyczne mają specjalną gumkę bądź magnes, który przytrzymuje świece podczas wyciągania z głowicy.

IMGP0447

Walizka – to jeden z ostatnich elementów, które wyróżniają zestawy dostępne w sprzedaży. Czy zatem wybrać taki zestaw, którego walizka wygląda jak Rosomak podczas ćwiczeń na poligonie, czy może coś mniej spektakularnego? Zaskoczę cię, ale walizka ma najmniejszy wpływ na jakość narzędzi, które w niej przechowujesz. To element wyposażenia, który będzie miał wpływ na decyzję o zakupie, ale tylko wówczas, gdy nosisz tipsy i uwielbiasz selfie robione w windzie.

IMGP0453

Na zakończenie kilka praktycznych porad:

  • zawsze stosuj nasadki i końcówki, których rozmiar odpowiada rozmiarowi śruby, nakrętki,
  • jeśli inżynierowie zaprojektowali grzechotkę z określonej długości rączką, to znaczy, że stosowanie calowej, dwumetrowej rury niekoniecznie jest dobrym pomysłem,
  • narzędzia przechowuj w suchym miejscu. Pomimo, że stal ma określonej parametry wytrzymałościowe, nie znaczy, że klucz zostawiony w wilgotnym garażu nie zardzewieje.

Partner wpisu, sklep narzedzia.pl ma dla Was świetną ofertę – zajrzycie na stronę i zapolujcie na prawdziwą okazję. 266 złotych zamiast 585 złotych, 25 lat gwarancji i naprawdę bogato wyposażony w grzechotki, nasadki i klucze płasko-oczkowe, to chyba fajna oferta, prawda?

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram