Zagłębiarka Scheppach CS55

Jak wielu z Was, drodzy Czytelnicy używa w swoich projektach pilarki elektrycznej? Pewnie jest to spora grupa. A ilu z majsterkowiczów posiada zagłębiarkę? Widzę, że znacznie mnie…;-) 
Zagłębiarka to rodzaj pilarki, która pracuje na specjalnej szynie o określonej długości. Klasyka to Festool TS 55 – prawdziwy mistrz gatunku. Niestety, ze względu na cenę jest poza zasięgiem większości z nas.
Pisałem już dla Was kiedyś o tej marce, która jest uważana przez wielu zawodowców za mercedesa wśród narzędzi do obróbki drewna. Niestety, tak jak już wcześniej wspomniałem, Festool to półka cenowa dyskwalifikująca te narzędzia w warsztacie majsterkowicza. Są oczywiście tańsze narzędzia o podobnym zastosowaniu i rozwiązaniach konstrukcyjnych, np. Makita SP6000, ale trzeba za nie zapłacić ponad 1400 PLN. Na szczęście dla nas, majsterkowiczów, kilku producentów wprowadziło zagłębiarki do masowej oferty, a koszt pilarki wraz z szyną to około 550-650 PLN, czyli mniej niż połowa kosztu zakupu najtańszej Makity. Czy oznacza to, że za 1/3 ceny Festoola możemy kupić narzędzie równie dobre, posiadające cechy pierwowzoru? Nie do końca. Ale zacznijmy od początku…
Zagłębiamy temat
Scheppach CS55 – z wyglądu bardzo przypomina droższe odpowiedniki: Makitę i Festoola.


Płaska obudowa tarczy, mocny silnik, aluminiowa szyna – czy wystarczy do precyzyjnej pracy?
Co to takiego zagłębiarka? Czym różni się od tradycyjnej pilarki? W czym jest lepsza od znanych nam narzędzi? Odpowiedź na część pytań znajduje się powyżej. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy tym, do czego takie narzędzie może nam się przydać. 
Otóż często mamy do przycięcia długi lub wąski kawałek materiału. Możemy użyć do tego piły stolikowej, wyrzynarki, a w ostateczności piły ręcznej. Mając do dyspozycji zagłębiarkę, nie dość, że wykonamy czyste cięcie (nawet w płycie), to przetniemy za jej pomocą bardzo długi pasek materiału. Jeśli prawidłowo ustawimy maszynę, to na całej długości będzie miała tę samą szerokość. 

Dla zainteresowanych tematem krótki pokaz możliwości zagłębiarki Scheppach CS55


Czy zdarzyło Wam się kiedyś wycinać w blacie otwór pod zlewozmywak? Jak sobie wówczas radziliście? Wierciliście otwory, przekładaliście przez nie nożyk wyrzynarki, a później wycinaliście zgodnie z wyznaczonymi liniami? W celu ułatwienia pracy możemy skorzystać z zagłębiarki właśnie: 
Znaczniki na obudowie tarczy wskazują początek, środek i koniec tarczy. Oznacza to, że otwór w środku materiału wytniemy bez wiercenia i żmudnych przygotowań ustawiając pilarkę na początku linii cięcia, a następnie opuścimy ją i zagłębimy w materiale.
Skala pomaga ustawić odpowiednią głębokość cięcia. W większości zagłębiarek będzie to 55 mm przy 90 st.
Opisywana maszyna świetnie sprawdzi się również przy podcinaniu drzwi. Wykorzystując aluminiową szynę unikniecie wyznaczania linii na całej ich szerokości. 
Specjalne ograniczniki na mimośrodach umożliwiają zamocowanie podstawy pilarki w szynie, w ten sposób, aby nie zbaczała z zadanej linii cięcia.

Tak jak w klasycznej pilarce, zagłębiarką możemy ciąć pod kątem 45 stopni.
Aluminiowa szyna: widoczne na zdjęciu niebieskie pasy to specjalna taśma, która ułatwia poślizg stopy po szynie. Czarna taśma po lewej stronie to ochrona przed wyszczypywaniem materiału. W nowej szynie taśma wychodzi nieco poza krawędź szyny, a po pierwszym użyciu piła przycina ją równo z krawędzią.
Wady i zalety
Parametry całkiem zadowalające.
Wykonanie detali – na porządnym poziomie

Tworzywa z jakich została wykonana obudowa nie są najwyższej jakości. Widać kiepskie pasowania: daleko od doskonałości, ale nie jest tragicznie.
Podobnie jak w przypadku obudowy z tworzywa – osłona tarczy mogłaby być wykonana nieco lepiej.
Stopa z odlewu. Reszta w miarę solidna. Do doskonałości Festoola jednak bardzo daleko.
Wróćmy na chwilę do pytania z pierwszej części tekstu: czy za cenę znacznie niższą od markowych odpowiedników otrzymamy narzędzie o zadowalającej jakości wykonania?  Pierwszą rzeczą, którą zobaczymy po rozpakowaniu narzędzia, to fakt, że stopa zagłębiarki nie opiera się stabilnie o szynę, lecz kolebie się na boki. Jest to z pewnością wada wynikająca z braku płaskości podstawy pilarki, bądź niedoskonałości szyny. W mało precyzyjnych pracach nie jest to aż tak bardzo dokuczliwe, ale przecież wykorzystujemy zagłebiarkę właśnie po to, aby otrzymać bardzo dobry efekt końcowy.
Szyna zagłębiarki – niby podobna do Festoolowskiego oryginału, ale nie tak dokładnie wykończona. Cena: -40% ceny Festoola (PS w większości przypadków szyny nie pasują bez przeróbek do narzędzi Makity i Festoola).

Same materiały, jakich producent użył do wykonania pilarki nie powalają wyjątkowo dobrą jakością, ale nie sprawiają również wrażenia tandetnych. Oczywiście jakość okładzin i precyzję wykonania narzędzia możemy ocenić po pewnym czasie pracy, ale pierwsze wrażenie jest dość dobre: tak na 4 z małym minusikiem. 
Zestaw akcesoriów: osobno dokupimy ściski do mocowania szyny, łącznik (gdybyśmy chcieli połączyć kilka krótszych szyn) i plastikowy stoper.
Ściski mają około 5 mm grubości. Nie są pancerne.
Pudełko z akcesoriami – musimy zapłacić za nie około 100 PLN.
Czas na krótkie podsumowanie. Najtańszy Festool to około 1600 PLN (bez szyny). Makita – nieco tańsza, bez szyny znajdziemy ją za około 1300 PLN. Scheppach CS 55 kosztuje niecałe 500 PLN, około 180 PLN zapłacimy za szynę. Za komplet dodatków musimy doliczyć kolejne 80 PLN. Pomimo atrakcyjnej ceny nie jest to, niestety, sprzęt, który mógłbym Wam z czystym sumieniem polecić. Braki w spasowaniu elementów pogarszają jakość pracy tym narzędziem, aczkolwiek dla niewymagającego majsterkowicza będzie to dość racjonalny wybór. Być może pechowy był jedynie Fleksowy egzemplarz. Pytanie o to, czy lepiej dopłacić za sprawdzony sprzęt, czy liczyć na dobrze wykonanego Scheppacha, pozostaje otwarte. 
Zalety: 
  • cena
  • dostępność akcesoriów
  • parametry pilarki 
  • dostępność w marketach wielkopowierzchniowych
 Wady: 
  • szyna i podstawa – nie są wystarczająco płaskie, przez co narzędzie kołysze się na boki, 
  • mało precyzyjna regulacja na szynie
  • średniej jakości materiały
    Ocena Pana Fleksa:
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram