Szafki modułowe YATO – sposób na mobilność i porządek

Porządek w warsztacie to nie tylko fanaberia. To także bezpieczeństwo i przyjemniejsza praca. Sprawdź, co w tym temacie ma do powiedzenia YATO.

Bez znaczenia jest to ile miejsca zajmuje Twój warsztat. Jeśli jest to tylko kuchenny stół, albo aż kilkadziesiąt lub kilkaset metrów kwadratowych, zawsze warto zadbać o porządek. Wcześniej, kiedy majsterkowałem w swojej nieocenionej piwnicy, tak bardzo przyzwyczaiłem się do ciasnoty, że nie miałem problemu z porządkiem. Każda dodatkowa, niepotrzebna rzecz na stole zabierała miejsce, które mogłem przeznaczyć na budowanie, więc upychałem wszystko po kątach, a przede wszystkim starałem się, aby posiadanie każdego kolejnego narzędzia miało swoje uzasadnienie. Kiedy przeprowadziłem się do garażu, zyskałem kilkadziesiąt metrów kwadratowych, ale równocześnie z większym luzem zacząłem podchodzić do ilości narzędzi i sprzętu. Zbudowałem kilka szafek i szuflad, jednak w związku z „Projektem Mazda” narzędzi (szczególnie tych ciężkich, do samochodu) wciąż przybywało.

IMGP0527

Sponsor cyklu o naprawach Mazdy wprowadził do swojej oferty kilka wózków warsztatowych, więc pomyślałem, że to będzie coś dla mnie. W tym samym momencie uświadomiłem sobie, że mój przepastny garaż… jest zbyt mały. Musiałem szukać innego rozwiązania, albo zdecydować się, że zagracę garaż na stałe. Idealnym rozwiązaniem okazały się nowe, modułowe skrzynki narzędziowe.

IMGP0530

Dlaczego mi się spodobały? Oto kilka powodów.

  • Możliwość konfigurowania zestawu: skrzynki występują w kilku rozmiarach i rodzajach. Możemy kupić pojedynczy kufer, ale także cały zestaw z kółkami i uchwytem.
  • Mobilność: zarówno cały kontenerek, jak i pojedyncze skrzynki są dość kompaktowe. Jeśli chcemy zestaw na kółkach, będziemy mogli bez trudu go transportować, a jednocześnie zajmie mniej miejsca, niż klasyczny wózek warsztatowy. Jeśli nie potrzebujemy całego zestawu, pojedyncza skrzynka nie zajmie więcej miejsca, niż taka z tworzywa, a będzie od niej znacznie bardziej praktyczna.
  • Możliwość przechowywania narzędzi w systemowych wkładkach: wózki warsztatowe mają szuflady, a w nich specjalne wkładki na konkretne narzędzia. Wkładki pasują także do skrzynek. Zamiast wieszać wkrętaki na ścianach, można zamówić wersję z wkładką.
  • Wykonanie: szuflady wyposażono w prowadnice kulkowe. Jeśli chciałbyś przygotować podobną skrzynkę samodzielnie, z uwagi na konieczność zachowania odpowiedniej sztywności, należałoby użyć stosunkowo grubego materiału. Wersja DIY takiej skrzynki byłaby daleko w tyle, jeśli chodzi o wagę i poręczność. Takiej skrzynki możesz także użyć jako zaimprowizowanego blatu. Jego powierzchnia jest płaska i gumowana. Metalowe zaczepy pozwalają spinać skrzynkę z pozostałymi elementami zestawu. YATO vs DIY: 1:0.

IMGP0528
IMGP0529

Ceny skrzynek rozpoczynają się od około 150 złotych, a za cały zestaw zapłacimy około 400 złotych. To przynajmniej kilka razy taniej, niż koszt samego wózka narzędziowego. Jak dla mnie to idealny kompromis pomiędzy niewielką ilością miejsca potrzebnego na skrzynki i sporą pakownością. Katalog całego systemu znajdziecie tutaj.

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram