„Prace w drewnie”, czyli literatury ciąg dalszy [KONKURS DLA CZYTELNIKÓW]

Na jednym z for internetowych odbyła się kilka tygodni temu ciekawa dyskusja na temat wartościowych materiałów dla adeptów sztuki stolarskiej. Młodsi koledzy utyskiwali, że materiałów nie ma lub trudno je znaleźć. Faktycznie, zaczynający przygodę ze stolarstwem mogą odnieść wrażenie, że nasi wydawcy i autorzy zapominają czasami, że wychowani na Adamie Słodowym, poszukujemy wartościowej literatury i cennych wskazówek. Jeśli drukują, to często akademickie podręczniki, które są oczywiście wartościowe, ale ich treść często zakrawa na banał.

Oprócz internetu są także książki, które dla każdego początkującego stolarza mogą stać się prawdziwą skarbnicą porad i wiadomości. Jedną z tych, które koniecznie trzeba mieć we własnej biblioteczce jest pozycja, jaką Pan Fleks otrzymał od św. Mikołaja. Mowa o książce Prace w drewnie wydanej przez oficynę Arkady – tak naprawdę jedną z niewielu, które mają w swojej ofercie specjalistyczne książki o tej tematyce. 
Mogłoby się wydawać, że w czasach internetu książki nie są w stanie niczym nas zaskoczyć – są ciężkie, nie posiadają funkcji CTRL+F, trzeba je czytać „manualnie”, a ponadto zajmują dużo miejsca na półce. Pan Fleks, mając świadomość, że możecie posądzić go o bycie staroświeckim, zawsze będzie Was jednak namawiał do sięgania po książki – zarówno te sprzed lat, jak i wydawane aktualnie. 

Co znajdziemy w opisywanym tytule? Same skarby! Ale po kolei. Książka liczy sobie niemal 430 stron. Podzielono ją na 4 zasadnicze części: Materiały, Narzędzia, Obróbka drewna oraz Stolarstwo artystyczne. Z opisywanych rozdziałów dowiemy się o cechach charakterystycznych poszczególnych gatunków drewna, jego właściwościach fizycznych, a także sposobach obróbki. Część narzędziowa poświęcona jest w dużej części narzędziom ręcznym, bez których stolarstwo byłoby przecież bezduszne. W Obróbce przeczytamy o rodzajach połączeń, sposobach na ręczne przygotowania „jaskółczego ogona”, etc. Stolarstwo artystyczne natomiast prezentuje starą szkołę tworzenia mniej i bardziej skomplikowanych mebli. Edytorzy postarali się również o to, aby wiedzę przekazać w bardzo estetycznej formie – tytuł jest wydany na kredowanym papierze, znajdziecie tam mnóstwo kolorowych zdjęć obrazujących poszczególne etapy pracy z drewnem.


Jeśli poszukujecie wiadomości na temat posługiwania się strugiem, chcecie dowiedzieć się jak za pomocą piły i dłuta wykonać połączenie na jaskółczy ogon, a także chcielibyście wiedzieć, jakie narzędzia do obróbki drewna powinien mieć w swoim warsztacie każdy majsterkowicz pracujący w drewnie, sięgnijcie do opisywanej książki.

PRACE W DREWNIE
Oprawa broszurowa, Format 19x26cm, Stron 428
Wydawca: Arkady
EAN: 9788321346489
ISBN: 978-83-213-4648-9
Cena okładkowa: 69 PLN

O Wydawcy: 

WYDAWNICTWO ARKADY powstało w 1957 roku z połączenia „Budownictwa i Architektury” oraz oficyny „Sztuka”. Nazwa nawiązuje do tradycji miesięcznika artystycznego, wydawanego w Warszawie w latach 1935-1939, właśnie pod tytułem „Arkady”. Na łamach „Arkad” podejmowano tematy z zakresu wzornictwa przemysłowego, propagowano sztukę nowoczesną, ukazywały się artykuły z historii sztuki. Autorami tekstów były takie osobistości jak J.Parandowski, M.Walicki czy W.Tatarkiewicz. Kontynuacji zadania popularyzacji sztuki podjęło się WYDAWNICTWO ARKADY. Pierwsze kroki wydawnictwo stawiało pod kierownictwem Tadeusza Filipczaka, który funkcję tę sprawował do 1966 r. Potem aż do 1989 r. stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego zajmował Eugeniusz Piliszek.

Działalność edytorską rozpoczęto od fachowych publikacji z zakresu historii polskiej architektury i sztuk plastycznych oraz podręczników i poradników budowlanych. Z czasem ofertę poszerzono o leksykony, poradniki, książki akademickie a już w latach dziewiędziesiątych o książki kucharskie i dla dzieci.


Arkady jako jedno z pierwszych krajowych wydawnictw publikowały książki polskie w wersjach obcojęzycznych.
Ukazywały się również liczne przekłady na język polski prezentujące nie tylko kulturę i sztukę, ale również osiągnięcia z dziedziny planowania przestrzennego i urbanistyki. Tylko tą drogą zabytki światowej kultury mogły być przybliżone polskiemu odbiorcy.
KONKURS
Dzięki uprzejmości Wydawcy, Pan Fleks z radością ogłasza mały konkurs. Do rozdania są dwa egzemplarze opisywanej książki. Dwaj szczęśliwcy zostaną wylosowani spośród wszystkich, którzy w komentarzach do niniejszego posta poradzą sobie z następującym zadaniem: 
Wymień przynajmniej 3 tradycyjne rodzaje połączeń drewna
W losowaniu wezmą udział odpowiedzi Czytelników podpisanych imieniem lub nickiem. Konkurs potrwa do najbliższego poniedziałku, czyli 2 kwietnia 2012 roku. Książki Pan Fleks prześle na swój koszt po otrzymaniu danych do wysyłki. Pan Fleks gwarantuje także, że Wasze dane osobowe nie będą przetwarzane w celach marketingowych.
W najbliższym czasie Pan Fleks przewiduje kolejny konkurs, dotyczący „lektur stolarskich”. Jeśli jesteście zainteresowani czytajcie uważnie bloga!
Pan Fleks dziękuje serdecznie Panu Tadeuszowi z Wydawnictwa Arkady za przekazanie książek 😉
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram