Pistolety na gorący klej, czyli sezon ozdób w pełni

Są na świecie rzeczy, bez których trudno się obejść – nowy sezon ulubionego serialu na Netflixie, nowa płyta na Spotify, czy kolejna część Avengersów w kinie. Drobiazgi, ale czynią życie przyjemniejszym. A wiesz, że podobnie jest w warsztacie majsterkowicza? Że są pozornie mało istotne narzędzia, bez których świat majsterkowicza byłby jednak nudny i niepełny?

Mam taką swoją prywatną listę warsztatowych sprzętów, za których dałbym Nobla – gdybym oczywiście wpadł na pomysł ulepszenia nitrogliceryny przed panem Alfredem i cierpiałbym na nadmiar gotówki. Ponieważ jednak przegapiłem swoją szansę, zamiast nagród mogę jedynie wyrazić swój zachwyt. A zachwyca mnie, m.in. tak banalna rzecz, jaką jest pistolet na klej termotopliwy.

pistolet na klej

Kopolimery etylenu, czyli ważne co laska ma w sobie

Genialne wynalazki mają to do siebie, że są banalnie proste. Nie inaczej jest w przypadku pistoletów na klej termotopliwy. Czym jest ten tajemniczy klej i jaka działa pistolet do jego aplikacji? Klej termotopliwy, ma w temperaturze pokojowej postać ciała stałego – laski o określonej średnicy. Kleje to tak naprawdę mieszanki kopolimerów i dodatków, np. składnika znanego z klejów stolarskich, czyli octanu vinylu. Swoje właściwości klejące osiąga po podgrzaniu go do określonej (często stosunkowo wysokiej) temperatury. Same kleje znane są w przemyśle od bardzo dawna, używa się ich, np. w branży introligatorskiej, samochodowej, elektrycznej i wielu innych. My, majsterkowicze stosujemy go bardzo chętnie przy drobnych pracach, a ci bardziej twórczy z nas – przy okazji wykonywania rozmaitych ozdób.

pistolet na klej

Jak działa pistolet na klej?

Aplikacja kleju, w domowym zastosowaniu, jest możliwa dzięki specjalnym pistoletom – fabryki, które używają ich na skalę przemysłową mają do tego zdecydowanie inne narzędzia. Sam pistolet nie jest jakoś specjalnie skomplikowany – składa się ze specjalnego uchwytu na klej, który w połączeniu z rodzajem spustu, transportuje go w kierunku grzałki. Gorący klej zaś – już w postaci płynnej – wydostaje się przez specjalną końcówkę. Asortyment pistoletów jest przebogaty, ale można je podzielić ze względu na średnicę lasek klejowych, jakie obsługują – laska może być cienka (około 7-8mm), albo grubsza (około 11mm). Ponieważ rozpuszczenie grubszej laski kleju wymaga dostarczenia większej ilości ciepła, pistolety różnią się między sobą także mocą.

pistolet na klej
 

pistolet na klej

Jaki pistolet wybrać na klej?

Parametrów, na które warto zwrócić uwagę jest kilka. Pierwszym, podstawowym, jest wspomniana powyżej średnica lasek klejowych. Do bardzo drobnych prac wystarczy nam niewielki pistolet na laski 7mm. Jeśli planujemy większe projekty, weźmy większy model. Moc tych urządzeń oscyluje w granicach kilkudziesięciu W. Montowanie mocniejszych grzałek mija się z celem, ponieważ już przy 80W czas nagrzewania pistoletu i upłynniania kleju jest krótki, a musimy pamiętać, że ciepło grzałki należy później jakoś rozproszyć. Większość pistoletów ma kabel sieciowy zamontowany na stałe, albo odpinany. Są jednak również modele, które umożliwiają pracę „bezprzewodową”. Cudzysłów jest zamierzony, bo ta „bezprzewodowość” jest tak naprawdę chwilowa – żeby klej był płynny, grzałka musi utrzymywać stałą temperaturę. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia nam pracę i nie ogranicza ruchu. Warto też wziąć pod uwagę modele, które posiadają możliwość regulowania temperatury.

pistolet na klej

 

pistolet na klej

Kleje, czyli czym różnią się laski?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że klej ma postać mlecznej, albo przezroczystej laski. To nasze przyzwyczajenie ma swoje usprawiedliwienie, bo najczęściej możemy kupić właśnie kleje uniwersalne. Ich oferta jest jednak w rzeczywistości znacznie bogatsza. Istnieją kleje nieco bardziej „wyspecjalizowane”, takie, które świetnie nadają się do ceramiki, kamienia, ale również do skóry, korka, kartonów i drewna. Planując wykorzystanie tego kleju, musimy jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – spoina z kleju termotopliwego nie jest płaska i ma sporą objętość.

pistolet na klej

To właśnie z tego powodu kleju możemy użyć do mocowania różnych przedmiotów, ale już niekoniecznie do budowania konstrukcji z drewna. Obszarem, w którym kleje sprawdzają się zawsze i wszędzie jest natomiast produkcja wszelkiego rodzaju ozdób. Tutaj zastosowanie znajdą te bardziej spektakularne kleje, które oprócz bardzo bogatej palety barw, charakteryzują się dodatkiem brokatu. Z takimi klejami zdecydowanie łatwiej zabłysnąć w temacie świątecznych ozdób 😉

pistolet na klej
 
pistolet na klej
 
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram