Pirografia – sztuka zdobienia drewna

Na łamach Pana Fleksa był to dotychczas temat nieobecny. A szkoda, bo pirografia to bardzo efektowna i zarazem nieskomplikowana technika zdobienia drewna. W jej tajniki wprowadzi Was dzisiaj Krzysztof, którego z pewnością znacie z innych tekstów, jak chociażby ten o odnawianiu przedwojennej komody. Miłej lektury!

Pirografia to prosta i efektowna technika zdobienia drewna. Polega na wypalaniu na zdobionej powierzchni wzorów (napisów, rysunków itp), przeważnie po ich uprzednim naszkicowaniu ołówkiem. Trudniejsze wzory można przenieść na drewno używając kalki technicznej.
Pirograf przypomina wyglądem i budową małą lutownicę kolbową, a wypalanie wzorów odbywa się za pomocą rozgrzanej końcówki. 
Najtańszy pirograf można kupić za ok 30zł i do niezbyt częstych zastosowań będzie on zupełnie wystarczający. Za ok 100zł można nabyć już całkiem przyzwoite narzędzie, bardziej ergonomiczne i trwalsze. Praca pirografem jest dość łatwa i nawet osoby bez żadnych zdolności plastycznych (a do takich zalicza się autor tego artykułu) mogą osiągnąć dobre rezultaty. 
Najłatwiej wypala się wzory na drewnie bardzo gładkim, bez wyraźnych i głębokich słojów. Mocne usłojenie drewna może czasem utrudniać wypalanie, gdyż końcówka pirografu jest prowadzona wzdłuż słojów, a to niekoniecznie pokrywa się z naszym rysunkiem. To jednak początkowe trudności i są stosunkowo łatwe do przezwyciężenia (trzeba po prostu lżej naciskać i wtedy końcówka łatwiej się prowadzi). Pierwsze prace można np. zacząć na sklejce, która jest z reguły bardzo gładka.

Zwykle w komplecie z pirografem dostaniemy zestaw końcówek o różnych grubościach i kształtach. Warto pamiętać, żeby przy większym projekcie robić przerwy w pracy, aby nie przepalić grzałki w pirografie – dotyczy to szczególnie najtańszych modeli. Wystarczy np. co 20-30 minut wyłączyć urządzenie na 5 minut.
Poniższe zdjęcia pokazują, że to świetna metoda zdobienia drewna pozwalająca łatwo osiągnąć przyzwoite rezultaty.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Kleszcz 

Macie doświadczenia z opisywaną techniką? Jeśli chcecie się podzielić swoimi opiniami, zapraszam.
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram