Narzędzia dla majsterkowicza – jakie narzędzia ręczne do warsztatu? Cz. 1 – piła płatnica

Czasy Składnicy Harcerskiej już dawno za nami – z jednej strony to przykre, bo każdy, kto pamięta tę instytucję, wspomina ją zapewne z sympatią. Z drugiej jednak, majsterkowicze mają w dzisiejszych czasach dużo lepszy dostęp do narzędzi i materiałów. W zależności od prac, jakie wykonujemy, a także od zasobności portfela, staramy się dobrać optymalne narzędzia, korzystając z szerokiej oferty rynkowej. Pomimo wszystko, są narzędzia, których nie mieć w warsztacie najzwyczajniej w świecie nie wypada. 
Pan Fleks postanowił opisać kilka podstawowych narzędzi dla majsterkowicza. Nie są drogie, a pozwolą nam wykonać podstawowe prace. Dzisiejszy odcinek należy do piły!
Wyróżniamy przynajmniej kilka rodzajów pił: 

1) Ryba piła

2) Piła motorowa: 3) Film Piła: 4) Piła ręczna, zwana także płatnicą:


Niestety, z przyczyn obiektywnych, zajmiemy się dzisiaj jedynie piłą spod numeru 4 ;-). 
Czym należy kierować się przy wyborze piły ręcznej? Jaka piła ręczna będzie najlepsza, a jej zakup najbardziej optymalny? Na początku zastanówmy się co chcemy za jej pomocą przecinać. Na tej podstawie, dobierzemy wielkość zęba, czyli jeden z najbardziej istotnych parametrów. Tanie, chińskie narzędzia mają nieostrzone, a jedynie rozchylone na boki zęby. W droższych ząb jest hartowany, czyli poddany obróbce cieplnej mającej na celu jego utwardzenie. Hartowanie zębów odbywa się zazwyczaj metodą indukcyjną. Zęby w niektórych piłach są dodatkowo ostrzone w kilku płaszczyznach. Narzędzie Stanleya, prezentowane w dzisiejszym tekście ma zęby naostrzone z trzech stron: Jak rozpoznać, czy zęby w naszym modelu są naostrzone i zahartowane? Ostrzenie widać doskonale gołym okiem, bo płaszczyzna zęba będzie ścięta. Hartowanie materiału natomiast rozpoznamy łatwo po ciemno-niebieskim kolorze kończącym się ponad linią zębów, oznacza to, że metal został rozgrzany. Ostrzenie wpływa na jakość rzazu – im dokładniejsze, tym dokładniejszy i niepostrzępiony rzaz. Uchwyt piły umożliwia zazwyczaj odrysowanie kąta 45st. To bardzo przydatne, szczególnie przy cięciu kantówek i desek. 
Stanley opisuje wszystkie parametry piły na kartonowej osłonce. 


  • 380mm/15″ to długość piły wyrażona w mm oraz calach, 
  • 8 TPI, czyli Teeth Per Inch, parametr określający ilość zębów na każdy cal długości. Im większa jest liczba, tym mniejszy ząb oraz większa ich liczba. 
Do pracy z miękkim drewnem zupełnie wystarczające są piły 7 – 8TPI. Ile kosztuje dobra piła płatnica? Koszt takiego narzędzia nie powinien przekroczyć kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Prezentowany model Stanleya jest dostępny w sieci marketów budowlanych za około 40 PLN.
W kolejnych odcinkach opiszemy piłę grzbietnicę, a także skrzynkę uciosową, która może zastąpić pilarkę-ukośnicę.
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram