Metabo STEB 65 Quick – niedroga wyrzynarka dla majsterkowicza

Spośród najbardziej pożądanych cech wyrzynarki, jest równe, prostopadłe do płaszczyzny, cięcie. Jak sprawdzi się w tym zadaniu wyrzynarka Metabo STEB 65 Quick?

Wyrzynarka dla majsterkowicza, czyli jaka?

Z wyrzynarkami jest tak, że bardzo często wybierane są jako najbardziej uniwersalne narzędzie do cięcia. Zaprojektowane do cięć krzywolinijnych muszą sprostać oczekiwaniom użytkowników, którzy wykorzystują je także do rozkroju elementów. Konstrukcja musi być zatem dość dobrze ustabilizowana, po to, żeby nóż pracował w linii prostej i nie wyjeżdżał poza zaplanowany tor pracy. Ponieważ nóż jest dość długi, a pod wpływem ciepła lubi błądzić, najczęściej rzaz jest nierówny i nie brak mu prostopadłości do płaszczyzny cięcia. Jeśli dodamy do tego nieprecyzyjne prowadzenie brzeszczota i luzy, co najczęściej ma miejsce w tanich narzędziach, to o dokładności możemy zapomnieć. Taka sytuacja ma miejsce w niedrogich narzędziach. Ale czy we wszystkich? Postanowiłem sprawdzić niedrogi model marki Metabo – wyrzynarkę STEB 65 Quick.

IMGP2952

Jak działa wyrzynarka?

Konstrukcja wyrzynarki jest dość prosta i przypomina nieco działanie maszyny do szycia. Brzeszczot zamontowany w uchwycie jest napędzany przez przekładnię, która pracę wirnika przekłada na ruchy posuwisto-zwrotne.

SONY DSC

SONY DSC

STEB 65 Quick – wyposażenie i parametry

Steb 65 Quick to narzędzie o dość rozsądnie skalkulowanej cenie – producent sugeruje, że jej wartość to około 300 złotych netto. Za podobną kwotę mamy do wyboru kilka narzędzi, niestety mają one zazwyczaj wady opisane w akapicie powyżej. Dostępne są dwie wersje: w kartonie i walizce z tworzywa. Podstawa wersja, oprócz braku solidnego opakowania, nie posiada nożyków. W wersji z walizką są dwa.



Wyrzynarkę wyposażono w silnik o mocy 450W, maksymalna grubość cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych to 65mm, dla metali nieżelaznych wynosi 18 mm, a dla stalowej blachy – 6mm. Narzędzie posiada także płynną regulację obrotów, a także elektronikę, która zapewnia stałe obroty bez względu na obciążenie.


Pochylenie stopy można regulować. Płyta jest zamocowana za pomocą śruby z łbem imbusowym. Stopień podrzynania, czyli dodatkowego wychylenia brzeszczotu jest regulowany w III stopniach. Brzeszczot mocujemy bez użycia narzędzi, za pomocą uchwytu z funkcją QUICK. Nie ma tu wprawdzie podświetlenia obszaru roboczego, ale dostępny jest wydmuch wiórów z linii cięcia, który działa na tyle wydajnie, że w trakcie testów musiałem regularnie odkurzać obiektyw aparatu 😉

Testy praktyczne

Do testów wybrałem dość popularne materiały, były to: kawałek litego drewna o grubości 45mm, płyta OSB 18 mm, blat z płyty wiórowej o grubości 38 mm i rurka stalowa o średnicy 1/2 cala. Test polegał na przecięciu materiałów, a następnie sprawdzeniu kąta powstałego po cięciu. Wyrzynarka miała ustawione podrzynanie na III stopniu, maksymalne obroty, do cięcia drewna i płyty wykorzystałem dostarczony do zestawu nożyk 23634 HCS, a do stali 23637 HSS. Podczas cięcia materiał nie stawiał dużego oporu. Tej wielkości elementy nie wywoływały u STEBa zadyszki. W każdym przypadku cięcie było prostopadłe do górnej płaszczyzny materiału.



 

 

Wady i zalet – podsumowanie

Zalety:

  • cena
  • parametry
  • gwarancja 36 miesięcy na fakturę i paragon
  • jakość wykonania
  • beznarzędziowy uchwyt

Wady:

  • brak podświetlania obszaru roboczego
  • do ustawienia podstawy potrzebne narzędzia

Jeśli szukasz niedrogiej wyrzynarki, która tnie prostopadle, jest lekka i dobrze wyposażona, to śmiało wybieraj opisywany model. Jest wygodna, posiada beznarzędziowy uchwyt, radzi sobie zarówno ze standardowej grubości płytą wiórową, litym drewnem, a także stalą. W tym przedziale cenowym to doskonały wybór. Z czystym sumieniem polecam ją jako idealną dla majsterkowicza.

Jeśli zainteresował Cię test wyrzynarki, zajrzyj do archiwalnego materiału z testem kilku model: Jaką wyrzynarkę wybrać? Czyli subiektywny przegląd narzędzi.

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram