Metabo STEB 65 Quick – niedroga wyrzynarka dla majsterkowicza

Spośród najbardziej pożądanych cech wyrzynarki, jest równe, prostopadłe do płaszczyzny, cięcie. Jak sprawdzi się w tym zadaniu wyrzynarka Metabo STEB 65 Quick?

Wyrzynarka dla majsterkowicza, czyli jaka?

Z wyrzynarkami jest tak, że bardzo często wybierane są jako najbardziej uniwersalne narzędzie do cięcia. Zaprojektowane do cięć krzywolinijnych muszą sprostać oczekiwaniom użytkowników, którzy wykorzystują je także do rozkroju elementów. Konstrukcja musi być zatem dość dobrze ustabilizowana, po to, żeby nóż pracował w linii prostej i nie wyjeżdżał poza zaplanowany tor pracy. Ponieważ nóż jest dość długi, a pod wpływem ciepła lubi błądzić, najczęściej rzaz jest nierówny i nie brak mu prostopadłości do płaszczyzny cięcia. Jeśli dodamy do tego nieprecyzyjne prowadzenie brzeszczota i luzy, co najczęściej ma miejsce w tanich narzędziach, to o dokładności możemy zapomnieć. Taka sytuacja ma miejsce w niedrogich narzędziach. Ale czy we wszystkich? Postanowiłem sprawdzić niedrogi model marki Metabo – wyrzynarkę STEB 65 Quick.

IMGP2952

Jak działa wyrzynarka?

Konstrukcja wyrzynarki jest dość prosta i przypomina nieco działanie maszyny do szycia. Brzeszczot zamontowany w uchwycie jest napędzany przez przekładnię, która pracę wirnika przekłada na ruchy posuwisto-zwrotne.

SONY DSC

SONY DSC

STEB 65 Quick – wyposażenie i parametry

Steb 65 Quick to narzędzie o dość rozsądnie skalkulowanej cenie – producent sugeruje, że jej wartość to około 300 złotych netto. Za podobną kwotę mamy do wyboru kilka narzędzi, niestety mają one zazwyczaj wady opisane w akapicie powyżej. Dostępne są dwie wersje: w kartonie i walizce z tworzywa. Podstawa wersja, oprócz braku solidnego opakowania, nie posiada nożyków. W wersji z walizką są dwa.Wyrzynarkę wyposażono w silnik o mocy 450W, maksymalna grubość cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych to 65mm, dla metali nieżelaznych wynosi 18 mm, a dla stalowej blachy – 6mm. Narzędzie posiada także płynną regulację obrotów, a także elektronikę, która zapewnia stałe obroty bez względu na obciążenie.


Pochylenie stopy można regulować. Płyta jest zamocowana za pomocą śruby z łbem imbusowym. Stopień podrzynania, czyli dodatkowego wychylenia brzeszczotu jest regulowany w III stopniach. Brzeszczot mocujemy bez użycia narzędzi, za pomocą uchwytu z funkcją QUICK. Nie ma tu wprawdzie podświetlenia obszaru roboczego, ale dostępny jest wydmuch wiórów z linii cięcia, który działa na tyle wydajnie, że w trakcie testów musiałem regularnie odkurzać obiektyw aparatu 😉

Testy praktyczne

Do testów wybrałem dość popularne materiały, były to: kawałek litego drewna o grubości 45mm, płyta OSB 18 mm, blat z płyty wiórowej o grubości 38 mm i rurka stalowa o średnicy 1/2 cala. Test polegał na przecięciu materiałów, a następnie sprawdzeniu kąta powstałego po cięciu. Wyrzynarka miała ustawione podrzynanie na III stopniu, maksymalne obroty, do cięcia drewna i płyty wykorzystałem dostarczony do zestawu nożyk 23634 HCS, a do stali 23637 HSS. Podczas cięcia materiał nie stawiał dużego oporu. Tej wielkości elementy nie wywoływały u STEBa zadyszki. W każdym przypadku cięcie było prostopadłe do górnej płaszczyzny materiału. 

 

Wady i zalet – podsumowanie

Zalety:

 • cena
 • parametry
 • gwarancja 36 miesięcy na fakturę i paragon
 • jakość wykonania
 • beznarzędziowy uchwyt

Wady:

 • brak podświetlania obszaru roboczego
 • do ustawienia podstawy potrzebne narzędzia

Jeśli szukasz niedrogiej wyrzynarki, która tnie prostopadle, jest lekka i dobrze wyposażona, to śmiało wybieraj opisywany model. Jest wygodna, posiada beznarzędziowy uchwyt, radzi sobie zarówno ze standardowej grubości płytą wiórową, litym drewnem, a także stalą. W tym przedziale cenowym to doskonały wybór. Z czystym sumieniem polecam ją jako idealną dla majsterkowicza.

Jeśli zainteresował Cię test wyrzynarki, zajrzyj do archiwalnego materiału z testem kilku model: Jaką wyrzynarkę wybrać? Czyli subiektywny przegląd narzędzi.

 

 • Norberto

  Moja zaraz po zakupie dawała super proste i czyste cięcie od liniału dopóty, dopóki nie zacząłem wycinać po łukach, kołach itd i już nie tnie w linii prostej od liniału…

 • Jankiel

  O Metabo czytałem ostatnio całkiem ciekawy artykuł http://alces.pl/metabo-elektronarzedzia-dla-profesjonalistow/ – powiecie, że spamuję, ale poważnie nie spotkałem się z tak obszernym tekstem poświęconym tej marce i różnym jej odrębnym aspektom.

  • Pan Fleks – blog DIY, testy na

   Naprawdę się nie spotkałeś? Przecież w dużej części ten artykuł to info przepisane ze strony internetowej Metabo…

 • JAREK

  Kupiłem tą wyrzynarke. Panele podłogowe tnie rewelacyjnie. Ale próbowałem nią przeciąć osobową deskę na długości 100 cm i miałem ogromny problem. Nożyk wypadł z prowadnika ( tego kółeczka) przez co ciał krzywo i z trudem. Jestem tym trochę zawiedziony. Może robię coś nie tak? Może masz jakieś sugestie?

  • JAREK

   Chodziło o sosnowa deske

  • Pan Fleks – blog DIY, testy na

   Mój egzemplarz ciął równo – specjalnie filowałem tę czynność, żeby było to widać. Trudno mi odpowiedzieć, dlaczego u Ciebie nożyk uciekał. Może to kwestia samego ostrza, może maszyna ma usterkę, a może zastosowałeś nożyk przeznaczony do innych materiałów? Spróbuj zamocować go solidnie, ustaw sobie podrzynanie na III i nie popychaj maszyny na siłę, tylko pozwól jej ciąć lekko. Powinno pomóc. No i użyj nożyka do drewna, jeśli to ma być cięcie wzdłuż, wybierz jakiś do cięcia agresywnego, z dużym zębem.

 • Megan Parks

  Ciekawa jestem, ile taka wyrzynarka kosztuje w sklepach internetowych? Jeśli zaś chodzi o majsterkowanie, uwielbiam bawić się ze światłem. Obecnie tworzę własne lampy, sama zaopatruję się w elementy i tworzę je według stworzonego wcześniej projektu. Szczerze <a href="https://dlaelektrykow.pl/18-zarowki-led-e27„>polecam te produkty,

  • Pan Fleks – blog DIY, testy na

   Możesz w bardzo łatwy sposób zaspokoić swoją ciekawość – wpisz do googla model narzędzia, w wynikach znajdziesz porównywarkę cen. Potrafisz to zrobić, skoro potrafisz zaszyć w komentarzu link do sklepu, prawda? 😉