Mały pomocnik – wkrętak Ryobi 4V


W jednym z poprzednich postów obiecałem publikację testu wkrętaka Ryobi. Opisywany wkrętak to bardzo sprytne narzędzie, niestety wciąż mało u nas znanej (a szkoda!) firmy. Zainteresowanych „koneksjami rodzinnymi” odsyłam do lektury cytowanego posta – Czytelnicy dowiedzą się zeń o tym co łączy Ryobi i AEG. 

 
Na początek kilka technicznych faktów:

 • Napięcie zasilania: 4 V
 • Moment obrotowy: 5 Nm / 7,4 Nm
 • Prędkość obrotowa: 180 obr./min.
 • Pojemność akumulatora: 1,5 Ah
 • Czas ładowania: 4 h
 • Funkcje: 12 stopniowa regulacja momentu obrotowego
 • Wyposażenie: kasetka z 7 wiertłami, dwoma kluczami nasadowymi, 18 bitów, 3 uchwyty mocujące, 2 długie bity
 • Waga: 0,45 kg 

Pierwszy rzut oka na powyższą tabelę uzmysłowi nam, że to wkrętak do lżejszych zastosowań. Za jego pomocą rozkręcimy obudowę sprzętu AGD, wymienimy gniazdko, a także zawiasy meblowe. Kilka niutonometrów może jednak spowodować zadyszkę przy cięższych pracach, jak, np. skręcanie mebli. O szczegółach za chwilę. 

Wkrętak jest dostarczany jest w solidnym opakowaniu. Oprócz kartonika znajdziemy pudełko z tworzywa sztucznego, w którym – oprócz wkrętaka – znajdziemy dodatkowe akcesoria.


Narzędzie zasila akumulator litowo-jonowy. Technologia umożliwia doładowywanie baterii, bez obaw o wystąpienie tzw. efektu pamięciowego. Jedyną wadą wspomnianego rozwiązania jest to, że akumulator jest zamontowany na stałe, nie znajdziemy w związku z tym w zestawie dodatkowej baterii. Na zregenerowanie akumulatora potrzebujemy około 5 godzin – to dosyć sporo, ponieważ producent nie przewidział ładowarki impulsowej.   


Kapitalną rzeczą są dołączone akcesoria: wiertła, bity i nasadki 6-kątne: 


W aktualnej ofercie sklepów narzędziowych i marketów budowlanych znajdziemy kilka konkurencyjnych narzędzi. Co wyróżnia przyjemnie wyglądający wkrętak? W tym przedziale cenowym trudno o dobre jakościowo narzędzie z możliwością regulacji momentu obrotowego. Podobnie jak w większych maszynach możemy ustawić ów parametr specjalnym pierścieniem. Akcesoria umieścimy w beznarzędziowym uchwycie – jest to pomysłowe rozwiązanie, dzięki któremu końcówka lub wiertło nie wypanie podczas pracy, a jego wymiana nie zajmie nam więcej, niż 2 sekundy. Naładowana do pełna bateria pozwoli nam wkręcić w miękkie drewno kilkadziesiąt wkrętów 4x35mm. Jeśli w trakcie pracy wkrętakowi zabraknie mocy, możemy podłączyć zasilacz i pracować nadal, byle blisko gniazdka. W tym przedziale cenowym (zestaw z akcesoriami kosztuje około 200 PLN) trudno o równie uniwersalne i dobrze wyposażone narzędzie. Można z czystym sumieniem polecić je każdemu, kto potrzebuje maszyny do lekkich zadań, ze sporym zapasem możliwości. 

Na poniższym filmie można przekonać się jak wkrętak sprawdza się w akcji: 


Zalety wkrętaka:
+ stosunkowo mocny, 
+ miękkie okładziny i wygodny włącznik, 
+ uchwyt beznarzędziowy, 
+ dioda podświetlająca miejsce pracy, 
+ akumulator litowo-jonowy, 
+ możliwość pracy z podłączonym zasilaczem.


Wady: 
– niewymienny akumulator, 
– brak drugiego biegu, stosunkowo niskie obroty. 

Ocena Pana Fleksa: 
  error

  Znajdziesz mnie też tutaj

  YouTube
  YouTube
  Instagram