Maktec MT362 – mocna frezarka górnowrzecionowa dla majsterkowicza

Przeglądając fora tematyczne, albo śledząc dyskusję w grupach tematycznych na FB,  często spotykam się z pytaniami o frezarkę dla majsterkowicza. Maktec MT362 – czy będzie to dobry wybór?

Czego potrzebuje majsterkowicz?

Do niedawna miałem w swoim warsztacie jedną frezarkę – było to sprytne narzędzie Makity, model RT0700CX, o którym możecie przeczytać tutaj .
Na tyle sprytne, że służyło w roli lekkiego trymera do odcinania nadmiaru okleiny, fazowania krawędzi, ale również pełniło rolę „normalnej” frezarki. Niestety, w przypadku większych projektów okazywało się, że moc na poziomie 700W to zdecydowanie zbyt mało jak na frez z trzpieniem 8mm i frezowanie głębokich rowków w drewnie i płycie.

IMGP1537

Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu założyłem sobie, że moja nowa frezarka:

  • powinna mieć mocny silnik – najlepiej powyżej 1500W,
  • pracować z frezami 12mm,
  • powinna być wygodna i – na tyle na ile to możliwe – lekka i poręczna.

Wbrew pozorom nie jest to zestaw cech, jakie znajdziemy w każdym narzędziu. Jeśli silnik jest mocny, to najpewniej internetowi sprzedawcy zachwalają sprzęt jako charakteryzujący się „niemiecką jakością”.. Są oczywiście frezarki o mocy ponad 2kW, kosztujące 300 złotych, ale umówmy się – to są w wielu wypadkach narzędzia, których parametry są tak wiarygodne, jak wasz pies, który zjadł przed chwilą wasze kapcie i sugeruje, że stoją za tym rybki. Jeszcze inną grupą „idealnych” elektronarzędzi są te, które dostaniecie w marketach spożywczych. Tutaj jest podobnie – poza kilkoma wyjątkami nie mam do nich zaufania. Jeśli znajdziemy już coś rzeczywiście mocnego, to okazuje się, że albo wejdzie tam frez 8mm, albo frezarka jest ciężka i kosztuje w graniach 700 złotych, a o jej jakości zaświadczają jedynie pracownicy marketu budowlanego.

Maktec MT362 – co to takiego?

Maktec to dedykowana majsterkowiczom, ekonomiczna linia elektronarzędzi Makity. Oferta obejmuje wiertarko-wkrętarki, szlifierki, pilarki, itd. O szczegółach możecie przeczytać na stronie producenta. Maktec to także frezarki górnowrzecionowe. Część z nich to taka „czerwona Makita” – na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnice. Czasami są to modele Makity wycofane już ze sprzedaży, o mocy w okolicach 1000W.

IMGP1546
IMGP1541
IMGP1525Ponieważ jeden z moich kolegów ma na wyposażeniu warsztatu głównie Makitę, a ja – spędzając tam weekendy lub wakacje – siłą rzeczy dobrze je poznałem, z nieukrywaną radością odkryłem, że być może znajdę coś dla siebie właśnie wśród czerwonej Makity. W ten oto sposób trafiłem na MT362.

Pierwsze wrażenia

Nie miałem, niestety, okazji „pomacać” frezarki przed zakupem, a że elektronarzędzia kupuję głównie na fvat i jako nie-konsumenta ułatwienia przy zakupach na odległość nie zawsze mnie obowiązują, czekałem na paczkę z lekkim podenerwowaniem. Frezarka okazała się kawałkiem fajnego narzędzia. Nie ma tu oszczędności związanych z kiepską obróbką odlewów, tanich plastików, czy odklejającej się gumy. Także standardowe wyposażenie jest całkiem ok – znajdziemy tu osłonę przeciwpyłową, osłonę z króćcem do podłączenia odciągu, trzy tulejki na frezy 6,8 i 12mm, prowadnicę równoległą, tulejkę kopiującą, klucz do wymiany osprzętu i przystawkę do frezowania krawędzi, a także prosty frez palcowy 12mm. Co ciekawe, Makita zmieniła w końcu warunki gwarancji i narzędzia objęte są 36-cio miesięczną gwarancją.

IMGP1532

IMGP1533
Montaż frezów ułatwia blokada wrzeciona – nie ma tutaj konieczności używania dwóch kluczy, jak w starszych modelach Makity. Mamy również trójstopniowy, rewolwerowy ogranicznik głębokości, dźwignię blokady głębokości, a w okolicy rękojeści – wygodny włącznik sieciowy. Maktec MT362 nie ma, niestety, układu łagodnego startu oraz (czego specjalnie mi nie brakuje) regulacji prędkości obrotowej.

IMGP1526
IMGP1524
IMGP1519
IMGP1520
IMGP1522
Jest jeszcze jedna rzecz – do Makteca pasują akcesoria Makita. Możecie więc podłączyć do niej prowadnicę równoległą z precyzyjną regulacją, a także specjalny adapter, aby pracować przy szynie od zagłębiarki.

IMGP1534

Jakoś wykonania nie pozostawia wątpliwości, że na pierwszy rzut oka jest to solidne narzędzie, warte swojej ceny. Świadczą o tym takie drobiazgi, jak chociażby osadzenie łożyska wirnika. To element, który w tanich narzędziach często ulega uszkodzeniu. Podczas pracy łożysko nagrzewa się, a jeśli gniazdo jest z tworzywa, dochodzi do jego wytopienia i uszkodzenia. Tutaj się to nie zdarzy – łożysko jest osadzone w płytce z odlewu lekkiego metalu.

IMGP1542

Wady i zalety

Ten model to jak dla mnie idealny kompromis pomiędzy ceną, jakością wykonania i kulturą pracy. Prowadnice na łożyskach pracują lekko i nie wykazują luzów. Nie ma tutaj sprężyn, które lubią zabijać się wiórami wylatującymi spod frezu. Uchwyt nie ma bicia, a silnik ma odpowiedni zapas mocy.

Cena

Większość ofert na MT362 na portalu aukcyjnym oscyluje w okolicach 600-700 złotych. W tej cenie można rozważać jeszcze modele dostępne, np. w Castoramie (JCB 2100W). Chwila „guglania” i okazuje się, że Makteca można mieć za nieco ponad 500 złotych. Nie kupowałem nigdy wcześniej w tym sklepie, więc na wszelki wypadek wybrałem opcję za pobraniem, co kosztowało dodatkowe 10 złotych. Mam wprawdzie pewne zastrzeżenia dotyczące polityki prywatności tego sprzedawcy (po zakupie widzicie informację, że na maila przychodzi potwierdzenie zamówienia. Dopiero jeśli potwierdzicie zakup, zostanie on przekazany do realizacji. Tymczasem najpierw przychodzi mail… w którym, owszem, potwierdzacie, ale zgodę na wykorzystanie waszych danych oraz otrzymywanie wiadomości marketingowych), ale z czystym sumieniem mogę Wam polecić tego sprzedawcę.  Sam kontakt z obsługą sklepu jest ok, łatwo się dodzwonić i uzyskać informację, chociaż według pani, z którą rozmawiałem przed zakupem, cena na stronie była niepoprawna i faktycznie frezarka kosztowała więcej. Formularz zamówienia podpowiada jednak cenę 520 złotych i tyle faktycznie przyszło mi zapłacić. Sklep obsługuje kurier Siódemka. Frezarka kupiona w poniedziałek, przed godziną 16-tą, dotarła do mnie w środę rano.

Wady i zalety

Zalety:

  • mocny silnik
  • obsługuje frezy 6, 8 i 12mm,
  • jakość wykonania
  • gwarancja (3 lata po rejestracji)

Wady:

  • brak układu łagodnego startu

Jeśli potrzebujesz mocnej frezarki z długą gwarancją, dostępem do serwisu po okresie gwarancji, taką, którą możesz frezować w drewnie i płycie, a do wydania masz 500-600 złotych, Maktec MT362 jest idealnym wyborem dla ciebie. Według mojej oceny jest to idealny sprzęt dla zaawansowanego majsterkowicza, który oczekuje od narzędzia wysokiej kultury pracy, zapasu mocy i dobrej jakości w rozsądnej cenie.

Moja ocena:

Moja ocena:

czad
Ocena sklepu:

3

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram