Krótki poradnik wkręcania. Essdrive: testy praktyczne

Od kilku tygodni testuję wkręty Essdrive marki Essve. Dlaczego zyskały przydomek najlepszych wkrętów na świecie? Czy faktycznie są takie dobre?Kiedy wszyscy oglądają ostatni sezon #GoT, ja oglądam w sieci filmy o wkręcaniu – tak, robię to mniej więcej od Wielkanocy. Wszystkie one mają cechę wspólną – operator coś wkręca, a potem z radością oznajmia, że jest super. No i super. Tylko co to oznacza? Z czego wynika wyjątkowość używanych w filmach wkrętów? Wiecie? Bo ja nie wiedziałem. Postanowiłem więc, że przygotuję kilka prostych testów. Ale zacznę od „metodologii”.

Czego nie będę tutaj robił?

Jedną z zalet wkrętów Essdrive, którą zgodnie wymienia większość testerów, jest łatwość ich wkręcania. No dobra, tylko jak to sprawdzić bez dostępu do specjalistycznego sprzętu? Można użyć stopera. Co nam to da? Da nam tyle, że zobaczymy różnicę w czasie wkręcania wkręta A i wkręta B. No dobrze, ale znowu – bez bardzo dokładnego pomiaru siły, jaką przykładamy do narzędzia, test udowodni nam, że występuje różnica. Tyle, że my nadal nie będziemy wiedzieli, z czego ona wynika – z faktycznych właściwości wkręta, czy z tego, że operator słabiej dociska wkrętarkę. Będzie to wiedział operator, który odczuje to na własnej skórze – jeśli coś będzie mu wkręcić łatwiej, odczuje mniejsze zmęczenie. Nie będę zatem mierzył stoperem czasu potrzebnego na wkręcanie wkrętów. Wkręcę Essdrivea najpierw w miękkie drewno wzdłuż słoja (będzie to rozmiar 4x50mm), a następnie w dębinę, także wzdłuż (w drugim podejściu użyję rozmiaru 6x140mm).

PS Zobaczcie co się dzieje przy zwykłych wkrętach – nawet dociśnięcie z dużą siłą nie sprawia, że zwykły wkręt wejdzie głębiej – materiał zwyczajnie zaczyna się palić.

Co pokazuje nam ten test?

Na filmiku zobaczycie pewną różnicę – przy wkręcie „A” wszystko wygląda w miarę normalnie do czasu, aż łeb oprze się o płaszczyznę. Na tym wkręcanie się kończy. Wkręt „B” zdaje się mieć większy apetyt – jego łepek zagłębia się w materiale znacznie bardziej. W poprzednich tekstach o Essdrive wspominałem o specjalnej geometrii gwintu, a także główce ze specjalnymi wypustkami, które sprawiają, że łeb wkręta sam sobie zacina materiał. Połączenie tych dwóch cech widać właśnie na filmiku. I to właśnie ten gwint sprawia, że producent może zagwarantować mniejsze obciążenie stawów podczas pracy. Część pracy bierze na siebie gwint – stąd oszczędność, którą chwali się producent w swoich materiałach.

essdrive

Torx, czy pozidriv?

Wszystkie wkręty Essdrive są wyposażone w sześcioramienne nacięcie typu torx. W odróżnieniu od krzyżowych, torx jest w stanie przenieść większe obciążenie, bo bit ma znacznie więcej punktów podparcia, niż PZ i PH. To też zobaczycie na filmie, w którym wkręcam dość konkretny rozmiar wkręta – 6x140mm. O ile wkręt „A” jako-tako daje sobie radę bez wcześniejszego nawiercenia w początkowej fazie, o tyle, im głębiej wchodzi w drewno, tym końcówka mniej chce współpracować z łbem wkręta. Ostatecznie, po umieszczeniu niemal całego wkręta, przy zwykłym PZ gniazdo jest tak zmasakrowane, że nie nadaje się do niczego.

essdrive

Dlaczego materiał pęka?

Zrobiłem jeszcze jeden test. Podobnie jak pozostałe, test jest dość prosty – chciałem sprawdzić, czy jest możliwe wkręcenie się w sztorc materiały bez jego rozszczepienia. W podobnych sytuacjach nawiercam zawsze elementy. Ale skoro Essdrive potrafi sam nawiercić materiał, to ciekawe co się stanie. Pierwszy wkręt to zwykły, żółty, bez frezu na czubku. Drugi to Essdrive – oba w tym samym rozmiarze: 4x50mm, drewno to olcha o grubości 15mm.

essdrive
essdrive

Podobny test przeprowadziłem w jeszcze cieńszym materiale, ale tym razem wkręcałem w poprzek słojów. Pierwsza próba to po 20 mm od obu krawędzi, a druga – 30mm.

essdrive

No dobrze, ale póki co wszystko wygląda zbyt różowo. Czy któryś z testów się nie udał? Owszem! Zakładałem, że jego wynik może nie być zbyt medialny, ale to nic dziwnego – nawet najlepsze wkręty na świecie mogą niespecjalnie polubić się z płytą wiórową. Pomimo, że Essdrive nie jest specjalistycznym wkrętem do płyty wiórowej, to i tak materiał rozszczepia się mniej, niż przy zwykłym wkręcie uniwersalnym.

essdrive
essdrive

 

O wkrętach Essdrive i marce Essve piszę także tutaj.
Zajrzyj do tych tekstów, jeśli czytasz na ich temat pierwszy raz.

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram