Jaki zestaw bitów wybrać, czyli How Much Is The FishO jakości niemieckich bitów większość majsterkowiczów przekonała się około roku 1998, kiedy H.P. Baxxter wraz ze Scooterem wydał singiel How Much Is The Fish? Dla młodszych kolegów i koleżanek krótkie przypomnienie: Baxxter to prawdopodobnie pierwszy facet, który z tlenionej czupryny uczynił swój atut. Było to w zamierzchłych czasach, kiedy mężczyznom nie mieściło się w głowie, że zaczną kiedyś nosić stringi:


Źródło zdjęcia

Phillips, Pozidriv i torx, czyli odrobina teoriiŹródło

Wróćmy jednak do bitów, które w codziennej pracy znajdą bardziej praktyczne zastosowanie. Na co zwracać uwagę przy zakupie zestawu bitów. Dlaczego za niektóre zestawy zapłacimy 5, a za inne 105 złotych? 


Podstawowy podział wynika z przeznaczenia bitów i profilu śruby. W niemal każdym zestawie znajdziemy bity krzyżakowe, płaskie oraz torxy. Różnica pomiędzy „krzyżakami” jest na pierwszy rzut oka subtelna – obrazuje ją grafika obok. Phillips (oznaczany jako PH), czyli klasyczny „krzyżak” (po lewej stronie) pasuje do większości wkrętów, np. czarnych do mocowania płyt kartonowo-gipsowych. Pozidriv (PZ) ma dodatkowe przefrezowania – użyjemy go, np. do wkrętów uniwersalnych. Pozidriv zapewnia pewniejsze mocowanie w nacięciu śruby, dzięki czemu możemy użyć większej siły bez obawy o uszkodzenie profilu wkręta.
W popularnych zestawach znajdziemy zazwyczaj bity płaskie, torxy, niekiedy bity sześciokątne, czyli ampulowe.
Źródło zdjęcia
Rada Fleksa: wybierając zestaw bitów zwróćmy uwagę na jego zawartość. Optymalne będą zestawy z bitami PZ (rozmiary 1 i 3), PH (rozmiary 0, 1, 2), płaskimi, oraz sześciokątnymi (rozmiary 3,4,5) – przydadzą nam się do skręcania mebli za pomocą konfirmantów).


Twardość i momenty, czyli o dodatkowych powłokach


W niektórych zestawach znajdziemy bity pokryte dodatkową powłoką. Może to być,  np. powłoka diamentowa (Metabo) lub azotek tytanu (Wiha) dzięki której bit nie będzie się wycierał, a dodatkowo jego mocowanie w łbie śruby będzie pewniejsze. Producenci wypuszczają na rynek również nietypowo wyglądające końcówki – część robocza jest cieńsza niż uchwyt bita:

Wiha

 Końcówki o podobnej przenoszą zazwyczaj większe momenty, co przekłada się na ich trwałość.

Rada Fleksa: kupując zestaw do zastosować domowych szukajmy popularnych zestawów Boscha, Wihy, AEG. W praktyce większość akcesoriów dla różnych koncernów produkuje jedna fabryka, więc bity będą się różniły jedynie opakowaniem. Zestaw porządnej jakości to koszt około 15-30 PLN za podstawowe końcówki. Jeśli przewidujemy bardziej intensywną lub nietypową pracę, szukajmy specjalistycznych rozwiązań (polecam katalog  Wiha).Zestawy specjalne


Niektórzy producenci sprzętu AGD i RTV stosują specyficzną politykę serwisową, która ma na celu zmuszenie klienta do korzystania z autoryzowanej sieci naprawczej. W większość domowych sprzętów znajdziemy połączenia na śrubu torx lub security torx:

Źródło zdjęciaO ile jeszcze śrubokręty z końcówką torx znajdziemy w każdym sklepie z narzędziami, niektóre rodzaje połączeń będą wobec nas bardziej wymagające. Nietypowe połączenia znajdziemy chociażby w telefonach komórkowych:


Rada Fleksa: w skrzynce z narzędziami warto mieć tani zestaw bitów specjalnych. Z pewnością przydadzą się przy okazji naprawy tak banalnych rzeczy jak suszarka do włosów czy żelazko. Nie zawsze warto inwestować w drogie zestawy, do sporadycznych prac wystarczy komplet za kilkanaście złotych, który dostaniemy, np. w markecie budowlanym. Uchwyty do bitów, akcesoria, czyli sztuka negocjacji


Producenci elektronarzędzi wyposażają niektóre modele wiertarek w standardowy uchwyt sześciokątny (np. AEG w wiertarce SBE 600 R – po zdemontowany głowicy mamy dostęp do uchwytu na bity).  W sprzedaży są również ręczne uchwyty do bitów z gnizadem 1/4 cala. Oczywiście taki uchwyt będzie posiadał każdy wkrętak akumulatorowy:Wybierając zestaw dla siebie warto wybrać taki, który w komplecie posiada specjalną przejściówkę (w tej chwili większość dostępnych w sprzedaży zestawów):


 Rada Fleksa: dobry zestaw akcesoriów można wynegocjować przy zakupie elektronarzędzia – czasami będzie to bardziej wartościowy i praktyczny dodatek niż rabat.

Jak zwykle w przypadku zakupów narzędzi, warto kierować się zasadą – na pierwszym miejscu przeznaczenie, dopiero później cena. Najtańsze akcesoria można kupić za kilka złotych, (najczęsciej znajdziemy je w okolicy działu warzywnego w hipermarkecie;-) jednak praca takim narzędziem będzie daleka od ideału. Bity będą nietrwałe, więc całkiem możliwe, że konieczność dokupienia kolejnego zestawu przewyższy cenę dobrego, markowego kompletu.

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram