Jaka szlifierka dla majsterkowicza? Test szlifierki mimośrodowej Ryobi ERO2412VHG

W warsztacie każdego szanującego się majsterkowicza, nawet takiego, który swój warsztat – tak jak Pan Fleks – ulokował w piwnicy na jednym z poznańskich osiedli, powinna się znaleźć szlifierka. Jaka szlifierka będzie najbardziej odpowiednia dla „złotej rączki”? Niestety, nie ma urządzeń uniwersalnych, a produkty typu 3 w 1 można znaleźć jedynie na półce w supermarkecie. Niemniej jednak są urządzenia, za pomocą których możemy wykonywać kilka zróżnicowanych prac. 
Obszerny, 3-częściowy artykuł na temat szlifierek Pan Fleks popełnił w ubiegłym roku – o tym, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi maszynami można przeczytać w jednym z archiwalnych postów.
Dzisiejszy post poświęcony jest szlifierce mimośrodowej Ryobi ERO2412VHG. 


Jest to bardzo wygodne urządzenie, które możemy obsługiwać jedną ręką. Szlifierki mimośrodowe nadają się do zgrubnych szlifów, za ich pomocą wykończymy również dość dokładnie powierzchnię. Szlifierka posiada stopę na rzep, kilka otworów, którymi urobek zasysany jest do specjalnego filtra. Czym charakteryzuje się Ryobi? Ma kilka gadżetów, które z pewnością ułatwią nam pracę. 
I. Regulacja prędkości – to dość przydatna funkcja, która pozwala nam na pracę z różnymi materiałami. Szlifierka mimośrodowa Ryobi ma specjalne kółko, za pomocą którego ustawimy prędkość obrotową talerza szlifierskiego.

II. Włącznik słupkowy – jest bardzo ergonomiczny. Włączanie i wyłączanie urządzenia odbywa się poprzez przesuwanie wspomnianego spustu. Producent deklaruje, że włącznik nie boi się kurzu, możemy zatem bez obaw pracować w zapylonym środowisku.

III. LiveTool Indicator – czyli sprytna lampka, która świecąc na niebiesko, informuje nas o podłączeniu narzędzia do sieci – mogłoby się wydawać, że to zbędny bajer, ale w rzeczywistości okazuje się bardzo pomocny – kiedy pracujemy kilkoma narzędziami i korzystamy z jednej listwy zasilającej, w kilka sekund możemy sprawdzić, że nasze narzędzie jest gotowe do pracy. 


IV. System odsysania pyłu – Ryobi zastosowało w swojej szlifierce system DustTech. Do króćca podłączony jest specjalny worek na pył, dzięki któremu podczas szlifowania miejsce pracy jest względnie czyste. System działa bardzo wydajnie, nawet bez użycia odkurzacza uzyskam zadowalające efekty. Po pracy cały urobek możemy z filtra usunąć – wystarczy zdjąć pochłaniacz i go wytrzepać. Pan Fleks opanował tę sztukę do perfekcji, więc Wy także nie powinniście mieć z tym problemu 😉 
Testy i wrażenia: Pan Fleks używa szlifierki do pracy z drewnem. Szlifowanie dużych powierzchni jest wydajne i daje zaskakująco dobre efekty. Należy jednak pamiętać, że szalenie istotny jest dobór odpowiedniego papieru. Przy pracy z załączonymi do zestawu krążkami nie widać na drewnie szpecących kółek. Efekty pracy są widoczne w jednym z poprzednich postów na temat sposobów łączenia drewna

W codziennej praktyce bardzo przydatna jest regulacja prędkości obrotowej. Sam regulator jest ergonomiczny, podobnie jak chwyt narzędzia. Dzięki okładzinom absorbującym wibracje praca nie jest męcząca. Średnica oscylacji na wynosząca 2,5 mm sprawia, że praca jest bardzo wydajna.
Zawartość zestawu: wraz ze szlifierką otrzymamy solidny kufer, kilkanaście arkuszy papieru oraz worek na pył. Producent udziela 24 miesięcznej gwarancji na narzędzie, a cena zakupu to około 200-250 PLN brutto.  
Wady i zalety:
+ lekka i poręczna
+ dołączony papier
+ wydajny system odsysania pyłu
+ wygodny włącznik
+ popularny rozmiar talerza szlifierskiego – 125 mm
– krócieć o średnicy 36 mm – aby podłączyć narzędzie do odkurzacza potrzebujemy specjalnej przejściówki

Testy wykazują, że inżynierowie Ryobi potrafią konstruować solidne i wydajne narzędzia. Stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny – za około 200 PLN możemy stać się właścicielami bardzo przyjaznego narzędzia. Ryobi ma także jeszcze jedną, kapitalną zaletę – dzięki kolorowi obudowy odnajdziemy narzędzie bez trudu nawet w ciemnym warsztacie 😉 

Ocena Pana Fleksa:
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram