Jak zrobić popychacz do wyrówniarki? Nietypowe zastosowanie packi do szlifowania.

Znany jest w literaturze przykład Urwisa Packo. Ale daję głowę, że nie znacie, drodzy Czytelnicy Packo-Popychacza. To także jest bohater pozytywny! 😉

Przysłowie mówi, że potrzeba jest matką wynalazku. Pan Fleks, pracując ostatnio przy „drewnianym” projekcie odczuł dość mocno brak prostej rzeczy – popychacza do wyrówniarki. Dla Czytelników, którzy nie mieli nigdy wcześniej do czynienia z ta maszyną, słowo wyśnienia: wyrówniarka to zazwyczaj spora maszyna z dwoma blatami i wałem pomiędzy nimi, w którym osadzone są noże. Przesuwając materiał po blacie najeżdża on na wirujące ostrza, dzięki czemu zestrugiwana jest jego warstwa. Strugarki pracują zazwyczaj z olbrzymimi prędkościami, nożne mogą wyrządzić sporą krzywdę, więc nie trudno sobie wyobrazić do czego może doprowadzić chwila nieuwagi podczas przesuwania materiału nad nożami.

Rada Pana Fleksa: Obrabiarki wykorzystywane w stolarstwie to bardzo pomocne, ale także (przy nieprawidłowej obsłudze) niebezpieczne narzędzia. Pamiętajcie zatem o podstawowych zasadach: praca w okularach ochronnych oraz nausznikach. Nigdy nie podchodźcie do pracującej maszyny w luźnych, nieprzylegających ubraniach. Nie manipulujcie przy ostrzach, gdy maszyna jest podłączona do sieci. Ręce naprawdę przydają się w życiu! 

Misja wychowawcza wypełniona, przejdźmy zatem do sedna sprawy. Do wykonania popychacza potrzebujecie pacy używanej do szlifowania (koszt około 10-15 PLN), kawałka listewki oraz dwóch wkrętów (w zależności od wielkości listewki, ale w granicach 30-35mm x 25-30mm).

A oto krótka instrukcja obrazkowa step-by-step:
 

I. Kup packę wykorzystaną do szlifowania. Znajdziesz ją w każdym markecie budowlanym. Stopa posiada na spodniej części rodzaj twardej pianki, która w naszym zastosowaniu spełni dodatkowe zadanie: dzięki niej materiał nie będzie się ślizgał.

II. Dociśnij pacę do podłoża i odetnij ostrym nożem wystającą poza packę część podklejonego od spodu tworzywa. 

III. Na kawałku listewki zaznacz wymiar taki sam, jak szerokość packi. Dotnij listewkę.

IV. W pacy najpierw wytrasuj, a później wywierć dwa otwory.

V. Jeśli używasz wkrętów z łbem stożkowy, użyj pogłębiacza do rozwiercenia otworów. Dzięki temu łeb wkręta zlicuje się z powierzchnią packo-popychacza.

VI. Ustaw listewkę równolegle do krawędzi Packi-Popychacza i przykręć ją.

Gotowa packa działa bez zarzutu, w końcu nie jest to samochód marki Fiat. Ważna uwaga: ponieważ używamy wkrętów, pamiętajmy, żeby wysokość listewki dobrać pod kątem grubości struganego materiału. Może się zdarzyć tak, że przestrugamy drewno wraz z naszą listewką zamocowaną wkrętami. A noże wyrówniarki niestety tego nie lubią…

Tutaj możecie zobaczyć jak Packo-Popychacz sprawdza się w praktyce:

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram