Jak zrobić instalację odpylającą do pilarki?

Jak najprościej zrobić instalację do odciągu wiórów do stacjonarnej pilarki?  To proste – trzeba kupić u producenta odpowiednie węże i końcówki. A jak zrobić ten sam odciąg wydając zaledwie kilka złotych? Zapraszam do lektury posta o nowym życiu rury od odkurzacza.

Producenci pilarek oferują szereg akcesoriów do swoich narzędzi. W zestawie znajdziemy zazwyczaj końcówkę do podłączenia odciągu, czasami trafi się nam kawałek węża. Dodatkowe akcesoria są zazwyczaj dość drogie. Pan Fleks postanowił zatem przygotować kolejny projekt w „duchu poznańskim”, czyli przy minimalnym nakładzie środków.

Czego potrzebujemy? 
  • rura od starego odkurzacza
  • trójnik używany w instalacji wod-kan
  • taśma papierowa (malarska)
Końcówka węża, którą normalnie mocujemy w odkurzaczu, często ma średnicę odpowiadającą rurze do odkurzacza warsztatowego. Drugą część (z uchwytem do rury teleskopowej) odcinamy – nie będzie nam potrzebna. 

Nowe zastosowanie taśmy malarskiej. Pozwoli nam zwiększyć średnicę trójnika.

Jej końcówkę wciskamy do trójnika z PCV. W mojej pile średnica rury wylotowej była nieco większa, niż średnica trójnika. Aby obie części do siebie pasowały, nawinąłem kilka warstw taśmy papierowej – takiej, której używamy do maskowania podczas malowania ścian. Trójnik jest nam potrzebny po to, aby nasza instalacja obsługiwała zarówno wylot wiórów w tylnej części piły, jak i kaptur nad tarczą. Dlatego też z rury odkurzacza powinniśmy odciąć około 50 cm kawałek. 
Trójnik z PVC i rura od starego odkurzacza – czyli funkcjonalna instalacja za mniej, niż 10 złotych.

Na zdjęciu powyżej widzicie całą „instalację”. Górna część węża zamontowana jest w kapturze piły, z ostatniej części trójnika wychodzi fragment rury, którą możemy podłączyć bezpośrednio do odkurzacza warsztatowego.

Czarna końcówka jest zazwyczaj mocowana w odkurzaczu. Tutaj będzie połączona z rurą odkurzacza przemysłowego.
To już koniec naszego niezwykle wyczerpującego, czasochłonnego i nowatorskiego pomysłu. Oczywiście najlepsze w tym wszystkim jest to, że przygotowanie naszej instalacji będzie kosztowało około… 5 złotych (przy założeniu, że kupujemy jedynie trójnik i taśmę malarską).


error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram