Dłuta stolarskie – jakie wybrać? cz.1/2

IMGP0338
Pomimo, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że Tutanchamon posługiwał się w wolnym czasie dłutami i, np. rzeźbił w korze małe, drewniane pieski, pewne jest, że parę tysięcy lat wcześniej ludzkość znała już te narzędzia. Jest mi tym bardziej wstyd, że ja odkryłem je w pracy warsztatowej stosunkowo późno, bo zaledwie kilka lat temu.

Trudno wyobrazić sobie prostsze, a zarazem równie praktyczne narzędzie, co dłuto. Jest może i drapaczka do pleców, ale w stolarstwie zdecydowanie mniej praktyczna. Dłuta służą do wykonywania wczepów, gniazd, wpustów, a także do rzeźbienia i wielu innych prac. Nieco inaczej wyglądają dłuta ciesielskie, stolarskie i rzeźbiarskie. Ich przeznaczenie powoduje, że są mniej lub bardziej masywne a ich klinga (czyli część robocza), jest fazowana, bądź całkowicie płaska. Ponieważ mój stół warsztatowy miał być wykonany z użyciem jak najmniejszej ilości śrub i gwoździ, dłuta miały sporo pracy.

Dłuta Narex – seria Premium. Czesi naprawdę potrafią robić świetne narzędzia!

Swój pierwszy zestaw kupiłem kilka lat temu. Był to model Narexa, wyposażony w uchwyt z tworzywa sztucznego. Mam je zresztą do dzisiaj. Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując dłuta dla siebie?

  • Twardość stali – to parametr, który decyduje o jakości narzędzia. Jednak im twardsza stal wykorzystana do odlewu, tym narzędzie jest bardziej kruche, ale dłużej pozostaje ostre. Standardowe ostrza mają twardość w zakresie 59-6 HRc. Każdy profesjonalny sklep podaje tę wartość w opisie na stronie. Nie zamierzam zachęcać cię do tego, abyś spędził weekend przed komputerem w poszukiwaniu najtwardszych dłut na rynku. Wystarczy, że sprawdzić, czy deklarowana przez sprzedawcę twardość mieści się w tym przedziale. Jeśli sprzedawca nie będzie potrafił podać ci tego parametru, poszukaj innego sklepu i kogoś, kto zna się na swoim biznesie.
  • Rękojeść – zazwyczaj dłuta mają rękojeść wykonaną z drewna bukowego, grabu, bądź tworzywa sztucznego. Mój pierwszy zestaw to były właśnie dłuta kompozytowe. Podczas pracy czuć nieco inną twardość, ale nie jest to uciążliwe. Na początek warto wybrać klasykę, czyli drewno.
  • Długość ostrza – w tym przypadku także mamy na rynku kilka modeli. Standardowe dłuta, krótkie, bądź wydłużone. Moja rada jest jedna – wybieraj standard.
  • Rodzaj dłuta – dłuta z fazowaniem bocznym, płaskie, bądź gniazdowe tzw. przysieki – z nimi spotkasz się najczęściej. Na dobry początek wystarczy ci zestaw standardowych dłut stolarskich.
IMGP0328
Dłuta płaskie ze standardowej serii, przysiek, czyli dłuto gniazdowe i seria Premium.
IMGP0325
Mój pierwszy zestaw dłut. Kosztowały niewiele, w stosunku do modeli Irwina, które można było kupić w większości marketów.

 

 

W jutrzejszym odcinku opowiem Wam o tym, jak naostrzyć dłuta i bezpiecznie nimi pracować.

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram