Deska tarasowa bez widocznych połączeń. Jak urządzić estetyczny taras?

Drewniane podłogi na zewnątrz były, są i jeszcze długo będą modne. Nie przekonują mnie kompozyty, chociaż mają jedną zaletę. Na podłodze z kompozytu nie widać połączeń. Jeśli jednak jesteś fanem drewna i razi cię widok wkrętów, jest rozwiązanie – Wolfcraft oferuje zestaw do niewidocznego łączenia desek wkrętami. I to jest bardzo fajny zestaw.

Sposoby na montaż desek tarasowych

W układaniu podłóg z drewna nie ma większej filozofii. Wystarczy zagęścić podłoże, ułożyć i odizolować od niego legary, a następnie ułożyć deski i dokręcić je do legarów. Opcja prosta i ekonomiczna. Wystarczy wkrętarka i coś do docinania desek. Można także użyć niewidocznych klipsów, albo innych systemów, ale te były dostępne głównie do desek kompozytowych. Dlaczego tak istotny jest sposób montażu desek? Otóż drewno pracuje – wygina się, paczy, etc. Dlatego jako taką gwarancją, że deski będą wyglądały dobrze nawet po latach, jest używanie długich im mocnych wkrętów. Wkrętów, które szpecą lico deski, ale także wpływają na jej erozję.

Przez otwory, które siłą rzeczy muszą być gradowane, aby zlicować z powierzchnią deski ich łby, przecieka woda. Oczywiście deski zazwyczaj zabezpieczamy, ale i tak nie chroni to w 100% przed jej zniszczeniem. Woda dostaje się w okolice wkrętów, a zimą zamarza i sieje spustoszenie. W wersji z kompozytu ten problem mamy z głowy – po pierwsze sam kompozyt jest dużo bardziej odporny na warunki atmosferyczne, a po drugie nawet długotrwałe działanie wody mu nie szkodzi.

Wolfcraft WF6971000 – sposób na solidny taras

Znana z wielu pomysłowych rozwiązań marka, niemiecki Wolfcraft, wpadł na pomysł i dołączył do oferty zestaw, który umożliwia niewidoczne łączenie deski tarasowej przy użyciu wkrętów. Ten sposób jest banalnie prosty. W dużym skrócie: elementy montażowe mocujemy od spodu deski, a następnie dokręcamy ją do legarów. Unikamy tym samym wiercenie w deskach od góry, co w konsekwencji dodatkowo zabezpiecza deski, bo całą jej powierzchnię możemy pokryć środkiem zabezpieczającym. Wolfcraft oferuje „zestaw startowy”, czyli komplet łączników, wkrętów, adapter do pozycjonowania łączników, a także ścisk z przystawką, która umożliwia dociąganie desek.

Jak to działa w praktyce?

Zaczynamy od przygotowania desek. Pierwszą kładziemy na legarach „do góry nogami”, go przystawki montujemy pierwszy łącznik, a następnie przykręcamy go do deski.

Deskę kładziemy prawą stroną do góry i przez otwory montażowe dokręcamy ją do legara.

Z każdą kolejną deską postępujemy tak samo. Przewracamy na plecy, dokręcamy łączniki, montujemy. Adapter do pozycjonowania łączników pozwala na dosunięcie go do poprzedniego, więc nie ma obawy, że nie traficie w legar.

W zestawie startowym znajdują się jeszcze specjalne dystanse, które pozwalają uzyskać idealnie równą szczelinę na całej długości deski. Dystans ma dwie grubości: 6 i 8mm. Bo włożeniu dystansów dociągamy deskę ściskiem.

Dość interesujący jest sam ścisk. Pomimo, że (jak to zwykle u Wolfcrafta bywał) to zwyczajny, automatyczny ścisk, wyposażenie go w proste nakładki, daje możliwość ściągania nim desek.

Ile to kosztuje?

W ofercie Wolfcrafta znajdziecie zestaw startowy, WF6971000, który kosztuje około 200 złotych. Dodatkowo możecie dokupić zestaw łączników WF- 6972000 za około 80-90 złotych. Jest ich tam 20 i pozwalają ułożyć około 2-3 metrów kwadratowych tarasu. Dostępne są także podkładki pod legary. To dużo, czy mało? Koszt jednej deski tarasowej z sosny to jakieś 15-20 złotych. Żeby ułożyć 10m2 trzeba wydać kilkaset złotych na same materiały (deski i legary to około 600-1000 złotych). Zestaw do montażu desek będzie kosztował w granicach 400 PLN. Brzmi drogo. Ale jeśli pomyślisz sobie, że ta inwestycja pozwoli ci dłużej cieszyć się zdrowym drewnem, nie wydaje się aż tak kosmiczna. W przypadku droższych gatunków drewna, a w przypadku egzotyków w szczególności, koszt zestawu jest już symboliczny. Wrażenia estetyczne natomiast pozwalają szybko zapomnieć, że musieliśmy ponieść dodatkowe koszty. Nawet, jeśli na podłodze zastosowaliśmy pospolitą sosnę.

Dystrybucją produktów marki Wolfcraft zajmuje się Lange Łukaszuk. A tutaj znajdziecie dodatkowe informacje i pozostałe rozwiązania wspomagające budowę tarasu: Wolfcrafta.

 

 

 

 

 

 

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram