DED 7060 – wyrzynarka systemu SAS + ALL  

Dobrze zaprojektowany system narzędzi powinien uwzględniać potrzeby przeciętnego użytkownika narzędzi, ale także dostarczać mu rozwiązania, które przydadzą się w przyszłości. Po to, żeby rozwój umiejętności majsterkowicza nie był blokowany przez brak potrzebnego sprzętu.

SAS + ALL, czyli majsterkowiczu, powiedz przecie…

System Dedry, SAS + ALL, oparty na jednym rodzaju akumulatora i jednej ładowarce oraz kilkudziesięciu korpusach stanowi świetne zaplecze, z którego można korzystać na różnym poziomie zaawansowania. Ale ponieważ każdy musi od czegoś zacząć, w dzisiejszym tekście będzie o jednym z najbardziej podstawowych narzędzi – będzie o wyrzynarce, a konkretnie o DED7060.

DED7060

Odwieczne dylematy

Na temat dylematów związanych z wyborem pierwszego narzędzia dość obszernie pisałem w ubiegłorocznej edycji Akademii – tekst nt. pilarka vs wyrzynarka znajdziesz tutaj. Dzisiaj będzie nie tyle o tym co, ale o tym czy warto wybrać właśnie tę wyrzynarkę. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że szczególnie ci początkujący majsterkowicze sięgają po ten rodzaj narzędzia stosunkowo często. Dlaczego? Pewnie dlatego, że jest prosta w obsłudze, dość uniwersalna, nie powoduje tak dużego zagrożenia przy nieumiejętnym wykorzystaniu, jak pilarka tarczowa. Zaś dostępny w sprzedaży osprzęt sprawia, że możemy nią ciąć drewno, stal, ceramikę, a nawet materiały izolacyjne i tworzywa sztuczne.

Wyrzynarka idealna, czyli jaka?

Wyrzynarka, która nadaje się do różnego rodzaju prac powinna cechować kilkoma drobiazgami, które ułatwiają pracę. Istotne jest kilkustopniowe podrzynanie, czyli dodatkowe wychylenie brzeszczotu w linii cięcia. Taka funkcja pozwala nam ciąć materiał szybciej (ale mniej dokładnie), albo wolniej, ale bardziej precyzyjnie. DED7060 posiada 3-stopniową regulacje podrzynania i jest to standard nawet w droższych maszynach.

DED7060

Mocowanie brzeszczotu

Najpopularniejsze obecnie rodzaje mocowań są tak naprawdę dwa – biorący nazwę od kształtu uchwytu, brzeszczot „T” i uniwersalny. Znacznie popularniejszy jest ten pierwszy – oferuje bowiem pewny chwyt osprzętu, a także pozwala stosować beznarzędziowe systemy jego mocowania. DED7060 także tutaj oferuje dobry standard – wyrzynarka pracuje z uchwytami typu „T”, a do ich zamocowania nie jest potrzebny klucz, ani imbus. Beznarzędziowy system zastosowano także przy regulacji podstawy – tę bowiem można wychylać o 45 stopni (zarówno w jedną jak i drugą stronę).

DED7060

Parametry i wyposażenie

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, kupując niedrogą wyrzynarkę musieliśmy być gotowi na rozmaite kompromisy. Po pierwsze – narzędzia zasilane akumulatorem były absolutnie poza zasięgiem przeciętnego majsterkowicza. Chciałeś niedrogo – musiało być na kablu. Także wyposażenie tych niedrogich maszyn było bardzo podstawowe – podstawa (jeśli była regulowana), wymagała przynajmniej klucza imbusowego. Czasami pojawiał się laser. W przypadku DED7060 dość trudno mówić o wyposażeniu, bo zgodnie z filozofią producenta… to klient decyduje, czego potrzebuje. Kupując DED7060 dostajemy zatem samo narzędzie z końcówką do odsysania pyłu, kluczem imbusowym i prowadnicą.

DED7060

DED7060

Parametry wyrzynarki? Te najważniejsze to: maksymalna głębokość cięcia: 65mm (drewno) i 8m (stal). Silnik generuje do 2300 suwów na minutę, a wartość skoku brzeszczotu to aż 25 mm. Dlaczego to ważne? Ten parametr ma bezpośredni wpływ na szybkość pracy – im większy skok (czyli ruch noża od górnego do skrajnego dolnego położenia), tym więcej wyrzynarka może przeciąć w jednym ruchu. Korpus i podstawa to odlewy, które pozwalają szybciej oddawać ciepło. Zasilanie – litowo-jonowe, czyli akumulatory linii SAS (2 lub 4 Ah).

Co jest w tej wyrzynarce fajnego, czyli wady i zalety

Od prostego narzędzia powinniśmy oczekiwać tak naprawdę tego, żeby… dobrze spełniało swoje zadanie. Wyrzynarka tnie i radzi sobie całkiem nieźle – pamiętajcie o tym, że kosztuje ona około 190 złotych (wersja bez akumulatora).

DED7060

DED7060

Pewnego przyzwyczajenia wymagał dodatkowy przycisk, którego naduszenie pozwalało włączyć maszynę – znajduje się w uchwycie, tuż nad włącznikiem, i obsługuje go kciuk. Zdecydowaną zaletą DED7060 jest to, że zasila ją akumulator – możemy wybierać wersję 2 lub 4 Ah. To naprawdę bardzo pożyteczna cecha, którą docenią szczególnie ci, którzy pracują z dala od gniazdek sieciowych. Samo wykonanie – jak na tę klasę naprawdę ok, nie bardzo jest się do czego przyczepić.

Czy DED7060 tnie prosto?

Na nieco szerszy fragment zasługuje jeszcze jeden parametr lub nawet bardziej cecha sprzętu – jakość cięcia. Jak pewnie wiecie, częstym problemem w wyrzynarkach jest zjawisko uciekania brzeszczotu z linii cięcia. Dzieje się tak z kilku powodów i najczęściej ta przypadłość dotyczy tanich modeli. Jak w teście cięcia wypada DED7060? Próbę wykonałem na blacie z płyty wiórowej o grubości 38 mm. Pierwsze próby wykazały odchyłkę od linii – w zależności od ustawień maszyny, a konkretnie stopnia podrzynania – tym większą, im wyższy stopień był ustawiony. Postanowiłem spróbować sposobu, który skutkuje w 90% przypadków – nasmarowałem uchwyt brzeszczota i… wyregulowałem stopę wyrzynarki tak, aby wraz z brzeszczotem tworzyła kąt możliwie blisko prostemu. Oto efekt i rezultat cięcia:



Z ciekawości sprawdziłem odchyłkę szczelinomierzem – na całej grubości blatu i długości cięcia 150mm wynosiła pomiędzy 0,15 a 0,20mm.
Jest to naprawdę bardzo dobry wynik!

Jeśli wciągnął Cię SAS – koniecznie wciągnij DED7060 na listę zakupów.

 

error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram