Bosch GDR 10,8 Li – mała wkrętarka udarowa. Recenzja i video.

Panu Fleksowi często opadają ręce. Bo wkręcenie kilkuset wkrętów, np. podczas budowy tarasu, to dla rąk spore wyzwanie. I wówczas, nawet wielkie jak bochny chleba ręce Pana Fleksa, mają prawo opaść. Z tym większą ochotą Pan Fleks postanowił przetestować narzędzie, które skutecznie chroni ręce (a także resztę operatora), przed zgubnymi skutkami mocowania się z wkrętami. Bosch GDR 10,8Li – zapraszam do lektury!

Majsterkowanie jest przyjemne tylko wówczas, gdy mamy do dyspozycji narzędzia, które są wydajne, łatwe w obsłudze i dobrze wykonują swoją pracę. Jeśli budujemy karmnik i większość rzeczy połączymy kilkoma wkrętami, możemy zadowolić się zwykłym śrubokrętem. Ale jeśli przyjdzie nam zbudować altanę, czy pokryć deskami taras, docenimy każde ułatwienie w pracy. Bo wyobraźcie sobie pracę polegającą na wkręceniu w twarde drewno kilkuset wkrętów. Czujecie to w rękach?
Czym różni się opisywane narzędzie Boscha od standardowej wkrętarki? Różnic jest kilka… 
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa waży zazwyczaj około 1,5 kilograma. Posiada jeden, bądź dwa biegi, sprzęgło i szybkozaciskowy uchwyt. Moment obrotowy takiej wkrętarki oscyluje zazwyczaj w granicach 20-50Nm. Natomiast Bosch GDR 10,8 Li…
Niewielka waga to niewątpliwy atut tych narzędzi. Ale nie dajcie się zwieść małym gabarytom – to w rzeczywistości potwór o momencie obrotowym o wartości ponad 100Nm!
Akumulator – niecałe 200 gramów. Całość, wraz z narzędziem waży niespełna kilogram.
Waga testowanego Boscha to jedna z jego zalet. Kolejną jest wartość momentu obrotowego. W opisywanym modelu sięga ona ponad 100Nm. Czy to dużo? Dla przykładu – koła w terenowym aucie Land Rover Defender powinno się dokręcać momentem… 120Nm. Do czego są nam potrzebne takie wartości? Oczywiście przy prostych pracach w zupełności wystarczy nam zwyczajna wkrętarka. Ale jeśli przyjdzie nam zamontować większą konstrukcję z drewna, wówczas docenimy te parametry. Podobnie w przypadku konstrukcji stalowych. 
Bosch GDR ma sporą rodzinę. Możemy kupić go jako tzw. zerówkę, ale także w zestawach.
Za zaletę można uznać także fakt dostępności i ceny Boscha. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy w internecie sam karkas za około 300-400 złotych. Jeśli chcemy wyposażyć swój warsztat kompleksowo, wystarczy mieć w kieszeni około 1500 złotych, aby oprócz zakrętaka kupić zwykłą wiertarko-wkrętarkę, małą piłę lisicę, urządzenie do cięcia i szlifowania, 3 akumulatory, szybką ładowarkę i dodatkowo poręczną latarkę z diodą LED.
Lekki i krótki – w przypadku narzędzi to bardzo pozytywne cechy.
Warto także wspomnieć o wyposażeniu narzędzia. Na uwagę zasługuje np. bardzo sprytnie zrealizowane podświetlenie miejsca pracy. Tradycją stało się umieszczanie jasnych diod LED tuż pod uchwytem na osprzęt, albo w uchwycie na akumulator. Bosch wybrał inną drogę – inżynierowie zaprojektowali specjalny pierścień z diod LED umieszczony wokół końcówki na bity. Pozwala to na bardzo równomierne i dokładne oświetlenie miejsca pracy.

BMW ma angel eyes, a Bosch równie efektowny pierścień wokół uchwytu na osprzęt.

Tuż nad włącznikiem znajdziemy również wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Uruchamia się wraz z włączeniem narzędzia.

No dobrze, czas na zajęcia praktyczne. Postanowiłem pomęczyć trochę Boscha i przygotowałem dla niego małą konkurencję: krawędziak o wymiarach 100x100mm, pudełko uniwersalnych wkrętów do drewna w rozmiarze 6x80mm i oczywiście świeżo naładowany, użyty po raz pierwszy, akumulator.

Zobaczcie, jak maleństwo poradziło sobie z tym zadaniem:

Jaką ocenę należy wystawić modelowi GDR 10,8 Li? Zdecydowanie pozytywną. Jest to bardzo mała i lekka wkrętarka do wymagających prac. Zapasowe akumulatory są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne. Sprzedawaną w LBOXXie bardzo łatwo transportować, a jeśli zdecydujemy się na zakup całego zestawu, zdobędziemy bardzo praktyczne i uniwersalne narzędzia. Czy taką wkrętarkę warto kupić na domowy użytek? Nie do końca… W prostych pracach montażowych brak dwóch biegów i brak możliwości wyłączenia udaru będzie dyskwalifikowało tę wkrętarkę. Jeśli jednak przymierzamy się do większej budowy, warto mieć takiego pomocnika pod ręką.

Na deser dane techniczne ze strony producenta:

 

Zalety: 

  • niewielka waga
  • łatwo dostępne i niedrogie akumulatory
  • bardzo duży moment obrotowy
  • spora wydajność
  • szybka ładowarka
  • możliwość zakupu zerówki, czyli samego karkasu 

Wady:

  • dostępna jedynie z akumulatorem o pojemności 1,3 Ah
Ocena Pana Fleksa 
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram