Akumulatorowy pistolet do mas uszczelniających – Wolfcraft EG 300

Zdarza się, że podczas prac remontowo-budowlanych lub wykończeniowych korzystamy z rozmaitych mas uszczelniających. Wolne przestrzenie pomiędzy płytami G-K wypełniamy akrylem, a miejsce styku blatów, sanitariatów – silikonami. W dzisiejszym poście test ciekawego wyciskacza do tub marki Wolfcraft. 
Pan Fleks wielokrotnie już deklarował bezgraniczną sympatię wobec pomysłów inżynierów Wolfcrafta. Czy opisywany pistolet potwierdzi opinię niezawodnych, poprawnie zaprojektowanych i wygodnych w użyciu narzędzi? Zapraszam do lektury!

Wolfcraft EG 300 to elektryczny pistolet do mas uszczelniających. Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów ręcznych wyciskaczy do tub: najtańsze z nich kupimy za kilka złotych. Ich wadą są jednak bardzo kiepskie materiały – średnia długość życia takiego pistoletu często wynosi zazwyczaj poniżej 2 tub;-). 
W narzędziu Wolfcrafta zastosowano mechaniczny tłok, co doceni każdy, kto ma do uszczelnienia coś ponad brodzik lub wannę.

Konstrukcja narzędzia: tworzywo sztuczne i włókno szklane.

Ciekawostką jest zasilanie narzędzia. Otóż Wolfcraft zrezygnował ze stosowania akumulatorów systemowych (bo nie posiada własnych narzędzi zasilanych określonym typem akumulatora) na korzyść… baterii AA! 

Zasilanie: 4 baterie AA

Do zasilania pistoletu możemy użyć zarówno baterii alkalicznych jak i akumulatorków Ni-MH. To bardzo wygodne i tanie rozwiązanie! Jednym komplet baterii wystarczy nam na około 25 tub o pojemności 310 ml (wydajność zależy oczywiście od rodzaju szczeliwa). Miejsce pracy doświetla wbudowana w podstawę urządzenia jasna dioda LED: 

Dodatkowe podświetlenie – jasna dioda LED

Obsługa pistoletu jest bardzo prosta. Kartusz mocujemy w narzędziu za pomocą metalowych zatrzasków – pamiętajmy, aby przedtem cofnąć maksymalnie tłok. W odróżnieniu od ręcznych pistoletów ten model nie posiada wysuwanego na zewnątrz tłoka, przez co jest krótszy. Pistolet umożliwia wybór kierunku pracy a także szybkość, z jaką będzie się wysuwał tłok: 

Pokrętło do bezstopniowej zmiany prędkości pracy i przełącznik zmiany kierunku pracy
Wyposażono go również we wskaźnik napełnienia tuby: 

Wskaźnik zawartości kartusza.

Jakie są wrażenia z pracy pistoletem? Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda! Specjalny mechanizm cofający tłok po wyłączeniu narzędzia zabezpiecza nas przez kapaniem preparatu z tuby – to rozwiązania bardzo ogranicza straty materiału. Dobrze sprawdza się podświetlanie LEDowe, a zasilanie popularnymi „paluszkami” jest bardzo ekonomiczne. Czy pistolet posiada jakieś wady? Podczas testów Pan Fleks nie stwierdził ewidentnych wad, może się zdarzyć, że przy pracy z gęstymi preparatami, takimi jak kleje, tłok wypchnie kartusz z zatrzasku jeszcze przed całkowitym opróżnieniem tuby. Jest to o tyle niewygodne, że trzeba ponownie cofać tłok i mocować kartusz. W trakcie testów okazało się, że wspomniane zjawisko występuje sporadycznie, przy bardzo gęstych preparatach (np. klej do dekorów) i tubie opróżnionej w ponad 90-ciu procentach

Narzędzia elektryczne o podobnych przeznaczeniu mają w swojej ofercie, np. Kress (144 KAP), DeWalt (DC540K), Milwauekee (PCG 14,4) i Skil (2055, 2050AA). Należy jednak wspomnieć, że oprócz Skila, ceny pistoletów zaczynają się od 1 000 PLN brutto.Dane techniczne: 

 • napięcie zasilania: 6 V (4 xAAA)
 • waga: 0,869 g
 • wymiary: 220 x 220 x 90 mm
 • wydajność: do 25 tub (przy zasilaniu bateriami alkaiczno-manganowymi)
 • cena katalogowa: 295 PLN brutto. 

Zalety: 

 • bezprzewodowy
 • zasilanie bateriami AA
 • długość pistoletu – brak wysuwanego tłoka
 • bezstopniowa regulacja prędkości wyciskania tuby
 • doświetlenie miejsca pracy
 • możliwość pracy ze standardowymi oraz krótkimi tubami.

Ocena Pana Fleksa: 


error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram