Scheppach TS2010, czyli piła jak-się-patrzy

W życiu każdego majsterkowicza nadchodzi czas na refleksję: korzystać z prostych narzędzi i mieć satysfakcję, że robi się rzeczy niemożliwe, czy zainwestować we własną wygodę i wygospodarować nieco grosza na lepszy sprzęt? Otóż i Pana Fleksa dopadła owa refleksja – nawiedziła go w pięknych okolicznościach przyrody, więc tym łatwiej było wygospodarować w domowym budżecie środki na nieprzewidziany wydatek. W ten oto sposób Pan Fleks stał się właścicielem pierwszej w jego życiu pilarki stołowej, o wdzięcznej, acz mało znanej nazwie Scheppach.   
Niemiecki producent nie jest u nas zbyt dobrze znany. W sprzedaży znajdziemy wprawdzie kilka modeli szlifierek stołowych, wyrzynarek taśmowych oraz pilarek stołowych, ale rodzime media milczą na temat tych narzędzi, a uzytkownicy również nie zabierają w tej sprawie głosu. 
 Model TS2010 jest obecny na naszym rynku od kilku lat. Oferuje użytkownikowi całkiem sporo – duża moc silnika, aluminiowy blat i dość dokładne oprzyrządowanie. Największy smaczek w opisywanym modelu kryje się – jak to zwykle bywa – w wnętrzu: to motor. Przyjaciele zza Odry wyposażyli pilarkę w silnik indukcyjny o mocy niemal 2kW. Zalety takiego napędu można mnożyć w nieskończoność; do najważniejszych należy niski poziom hałasu i odporność na obciążenie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że taki silnik nie posiada szczotek, więc jest praktycznie całkowicie bezobsługowy. 
Wyposażenie i możliwości

Pilarka w standardowym wyposażeniu posiada dwie prowadnice: kątową i równoległą. Praca wspomnianym narzędziem to przyjemność – wprawdzie standardowa tarcza z  24-ma zębami nie nadaje się do precyzyjnych cięć, ale jej jakość przy pracy z drewnem jest akceptowalna. Przy cięciu za pomocą dostarczonej tarczy warto pamiętać, aby wysokość cięcia ustawiona w maszynie była przynajmniej dwukrotnie większa od obrabianego materiału – pozwoli to na uzyskanie w miarę czystego i niepostrzępionego rzazu nawet w przypadku płyt laminowanych i sklejki. Tarcza jest regulowana w dwóch płaszczyznach, podziałka umieszczona pod blatem ułatwia precyzyjną regulację wysokości cięcia.

Parametry piły

Wymiary (dług./szer./wys.) 720/450/300 mm
Wymiary stołu 480×600 mm
Wysokość stołu 305/865 mm z podstawą
Tarcza piły (fi / ilość zębów) 200/24 mm/zęby
Ustawianie wysokości cięcia 0 – 62 mm
Zakres pochylania 45°
Prędkość 5000 obr/min
Prędkość cięcia 52 m/s
Długość ogranicznika wzdłużnego 453 mm
Zakres kąta 2 x 60°
Złącze ssące (fi) 50 i 100 mm
Masa ok. 36 kg
Szerokość lub wysokość cięcia:
– z ogranicznikiem wzdłużnym 230 mm
– z poszerzeniem stołu 480 mm
– z ogranicznikiem kątowym 250 mm
– z sankami prowadzącymi 600 mm
Wysokość cięcia przy 90° 60 mm
Wysokość cięcia przy 45° 48 mm
Napięcie zasilające silnika 220-240 V/50 Hz
Moc wejściowa 1,8 (2,5) kW (KM)
Moc wyjściowa 1,2 (1,6) kW (KM)
Prędkość 2800 obr/min
Zabezpieczenie silnika jest
Urządzenie przełącznik/wtyczka przy uruchamianiu beznapięciowym jest

Wady i zalety pilarki

Większość rzeczy na tym świecie posiada wady. Wyjątkiem jest teściowa Pana Fleksa, ale w tej konkurencji nie będziemy jej uwzględniali – piła nie potrafi bowiem otwierać butelki z piwem. Na szczęście Scheppach TS 2010 posiada także całe mnóstwo zalet:
 
+ bezobsługowy silnik indukcyjny,
+ spora masa urządzenia,
+ sztywny, aluminiowy blat, 
+ łatwy dostęp do tarczy +dostarczane w zestawie narzędzia do jej wymiany,
+ wolny rozruch,
+ dodatkowe akcesoria dostępne w opcji, 
+ CENA

Zalety ujemne ;-):
– konieczność regulacji prowadnic równoległej i kątowej,
– niezbyt precyzyjna tarcza pilarska dostarczana w standardowym wyposażeniu,
– „kasowanie luzów” na prowadnicy kątowej za pomocą plastikowych podkładek.

Czy w podobnym przedziale cenowym znajdziemy wśród konkurencyjnych produktów narzędzie o podobnych parametrach? Za około 500 PLN możemy stać się właścicielami pilarki Dedry lub Topexu. Pierwsza maszyna dysponuje mocą 1,5 kW, ale wyposażono ją w klasyczny silnik komutatorowy. Druga pozycja to już maszyna indukcyjna, ale o mocy zaledwie 800 W, z blaszanym blatem. Za około 1600 PLN możemy kupić Makitę, model MLT100. Kolejne modele narzędzi z podobnym napędem i parametrami to ponad 2000 PLN. 
Zainteresowanych opisywaną maszyną zachęcam do odwiedzenia strony dystrybutora Scheppacha na Polskę, firmy Lange Łukaszuk.
Wyposażenie standardowe obejmuje: pilarkę, narzędzia do wymiany tarczy, tarczę pilarską 200x30mm 24T, osłonę tarczy mocowaną do klina rozszczepiającego wraz z przewodem do odciągu wiórów, adapter do odciągu. Importer udziala dwuletniej gwarancji zarówno przy zakupie na paragon jak i fakturę VAT.
error

Znajdziesz mnie też tutaj

YouTube
YouTube
Instagram